Kraśnik: Zostaną podpisane kolejne umowy na budowę trasy Via Carpatia

Od godz. 15.00 w Kraśniku odbywać się będzie uroczystość podpisania umów na budowę trzech kolejnych odcinków trasy Via Carpatia z udziałem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka. Chodzi o odcinki od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie.

Z kolei przed kilkoma dniami Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu oferty na budowę trzech kolejnych odcinków tej międzynarodowej trasy. Kwota na ich realizację to 1 mld 300 mln zł. Chodzi o odcinki od węzła Lublin–Węglin do węzła Kraśnik Północ. W tych miejscach droga ma być gotowa już w 2021 r.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że budowa trasy Via Carpatia przyczyni się do rozwoju wschodniej części naszego kraju.

Via Carpatia jest niezbędna, ażeby ożywić wschodnią cześć naszego kraju. Jest to również trasa potrzebna nie tylko Polsce, ale i wielu krajom wschodniej Europy, bo w niej upatrujemy szansę na ożywienie regionów i lepszą przyszłość mieszkańców obszarów, poprzez które ta droga będzie przebiegała. Przypomnę, że w Międzyrzecu Podlaskim będzie się ona krzyżowała z autostradą A2, która do 2024 r. będzie już tam wybudowana. To jest też oczekiwane przedsięwzięcie przez mieszkańców Podlasia – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia to budowana etapami europejska międzynarodowa trasa relacji północ-południe, która ma połączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Długość szlaku w Polsce ma wynieść niemal 600 km.

Projekt został zapoczątkowany w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier, pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.

RIRM

drukuj