Podkarpacie: podpisano umowę na koncepcję kolejnego odcinka Via Carpatia

Blisko 8,5 miliona złotych kosztować będzie wykonanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla 18-kilometrowego odcinka Via Carpatia na Podkarpaciu. Umowę dot. drogi ekspresowej S19 od węzła Dukla do granicy państwa w Barwinku podpisano wczoraj w Dukli.

Celem Koncepcji będzie umożliwienie podjęcia decyzji dotyczących m.in. docelowych rozwiązań projektowych i technologii realizacji. Uściśli ona też zakres rzeczowy i finansowy inwestycji.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że podpisanie umowy ważne jest nie tylko dla Podkarpacia, ale ma również wymiar międzynarodowy istotny dla interesu Polski.

– Via Carpatia to przedsięwzięcie, które łączy systemy komunikacyjne Polski, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, ale przez odnogi – już dzisiaj wiemy na pewno – Bałkanów zachodnich, Ukrainy i Białorusi – mówił Andrzej Adamczyk.

Odcinek S19 Dukla – Barwinek jest częścią dużego przetargu na wykonanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym całego odcinka S19 Babica – Barwinek. Ten prawie 75-kilometrowy odcinek został podzielony na cztery zadania realizacyjne i jest częścią szlaku Via Carpatia. Jest to planowany szlak z Kłajpedy i Kowna na Litwie, który ma dotrzeć  m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. W Polsce jego długość wyniesie ok. 760 km.

RIRM

drukuj