Rozwój szlaków drogowo-kolejowych Via Carpatia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że Via Carpatia będzie stanowiła kręgosłup unijnego korytarza drogowego TEN-T łączącego Morze Egejskie i Czarne z Bałtykiem. Drogowy szlak Via Carpatia ma powstać w swoim zasadniczym kształcie do roku 2030, a razem ze wszystkimi odnogami – do 2040roku.

Andrzej Adamczyk przypomniał, że polski odcinek tej trasy jest już częściowo oddany do użytku. Ostatecznie zostanie ukończony do 2026 roku. Polityk mówił też o korzyściach, jakie da utworzenie korytarza.

–  To droga biegnąca wśród wschodnich granic Unii Europejskiej. To droga, która w przyszłości pozwoli rozwiązać problemy komunikacyjne w układzie północ-południe. Droga nie tylko samochodowa, ale również kolejowa. Utworzenie tego korytarza oznacza, że państwa członkowskie będą musiały wybudować szlak drogowo-kolejowy do 2030 roku i na pewnych odcinkach do 2040 roku. Będziemy mogli otrzymywać na realizację tych inwestycji środki Unii Europejskiej – powiedział minister.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo obronne na wschodniej flance NATO.

W tym tygodniu ministrowie transportu Unii Europejskiej zgodzili się na propozycję Komisji co do przebiegu europejskiej drogi na jej północnym odcinku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl