Coraz bliżej powstania międzynarodowej trasy Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 stanowi podstawową oś trasy Via Carpatia na terenie naszego kraju. Podczas specjalnej konferencji prasowej kierownictwo resortu infrastruktury poinformowało, że do prac przygotowawczych skierowano kolejne cztery odcinki trasy.

Chodzi o fragmenty między Lublinem a Lubartowem: odcinek od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa; odcinek od granicy województwa podlaskiego do Łosic; oraz Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz wraz z odcinkiem drogi krajowej nr 65 Sochonie – Dobrzyniewo.

Via Carpatia to trasa o niezwykle dużym znaczeniu strategicznym, ale nie tylko – mówi minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

– Będzie szlakiem pobudzającym gospodarkę od Europy Wschodniej, od Bałtyku do Morza Egejskiego. Dzisiaj już wiemy, że w odnogach także Adriatyk, bo zainteresowane tym przedsięwzięciem są państwa bałkańskie, a także Rumunia, Bułgaria, Ukraina i Białoruś, bo wszystkie odnogi do tego szlaku będą miały olbrzymie znaczenie gospodarcze. Celem tych przedsięwzięć jest wpisanie całego przebiegu Via Carpatii do sieci bazowej – podkreśla Andrzej Adamczyk.

Zatwierdzenie programów inwestycji dla czterech kolejnych fragmentów S19, oznacza zapewnienie finansowania prac przygotowawczych dla tych odcinków.

Budowa trasy Via Carpatia była jednym z tematów podejmowanych podczas Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który zakończył się w Warszawie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj