Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

Do Warszawy przybędzie dziś z wizytą prezydent Niemiec Frank – Walter Steinmeier. To jedna z jego pierwszych zagranicznych podróży od czasu zaprzysiężenia, które miało miejsce pod koniec marca.

Tematami spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą będą m.in. przyszłość Unii Europejskiej, polityka wschodnia, problem migracji oraz relacje transatlantyckie. Przywódcy mają się również zająć kwestią polskiej mniejszości w Niemczech.

Ocieplanie stosunków polsko-niemieckich jest słuszne, ponieważ Niemcy są największym państwem w UE w Europie Zachodniej – powiedział dr Lech Jańczuk, politolog.

– Niemcy potrzebują Polski jako tego największego państwa w Europie Środkowo-Wschodniej, do realizowania też swoich interesów. Bardzo dobrze, że nastąpi to spotkanie prezydentów. Prezydent Niemiec wprawdzie nie ma tak dużej siły oddziaływania, ponieważ w Niemczech obowiązuje system kanclerski, natomiast ocieplanie stosunków polsko-niemieckich jest jak najbardziej słuszne. Tym bardziej, że Niemcy są największym, najsilniejszym państwem w Unii Europejskiej w szczególności w Europie Zachodniej a Polska jest największym i chyba najsilniejszym gospodarczo państwem w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy tu dwa podmioty, gdzie zderzają się różne koncepcje, wizje w UE. Oczywiście rozmowy na najwyższym szczeblu powinny się przyczynić do złagodzenia ewentualnych konfliktów czy spięć – podkreślił dr Lech Jańczuk.

Frank Walter Steinmeier został zaprzysiężony na prezydenta przed obiema izbami niemieckiego parlamentu 22 marca bieżącego roku. Był wspólnym kandydatem CDU/CSU i SPD, tworzących obecnie koalicję.

61-letni socjaldemokrata jest 12. prezydentem RFN. Z pierwszą wizytą zagraniczną udał się w marcu do Paryża.

RIRM

drukuj