fot. PAP/Marcin Obara

Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim

Jeśli mówimy o przyszłości konstytucyjnej Polski, to myślimy o młodych – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim trwa kolejna debata w ramach kampanii informacyjnej przed referendum konsultacyjnym ws. zmiany konstytucji.

W spotkaniu biorą udział m.in. prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także eksperci i przedstawiciele wielu środowisk: prawniczych, samorządowych i rady rozwoju.

Szef polskiego państwa wskazał na liczne braki w Ustawie zasadniczej z 1997 r. – dotyczy to m.in. tego, że nasz kraj nie był wtedy w NATO i UE. Jak zaznaczył prezydent Duda w tym kontekście trzeba zapytać także o gwarancje suwerenności RP, czy są wystarczająco konstytucyjnie umocowane.

Najważniejsze jest spojrzenie na polską konstytucję i kwestie ustrojowe przez pryzmat dobra wspólnego – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Pytanie w jaki sposób w tym kontekście zapisać regulacje dotyczące współdziałania władz. Jak wprowadzić takie rozwiązania, które będą klarowniej pokazywały kompetencje poszczególnych władz. Tak, aby nie nakładały się one, tak aby uniknąć sporów kompetencyjnych. To są kwestie, o których chciałbym, żebyśmy dyskutowali nie tylko dzisiaj, ale w całym tym okresie – wierzę w to – poprzedzającym referendum konsultacyjne ws. zmiany konstytucji czy też nowej konstytucji, które mam nadzieję w przyszłym roku się odbędzie. Jest to dla mnie sprawa ważna, bo chciałbym, żeby Polacy mieli okazję do wypowiedzenia się zanim eksperci przystąpią do prac nad konstytucją – powiedział Andrzej Duda.

– Jeżeli suwerenem jest naród, jeżeli Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym, to jest nim dla 38 mln Polaków; tak powinniśmy patrzeć na Polskę – zachęcił prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj