Tenis. Iga Świątek w ćwierćfinale Australian Open

Iga Świątek w najlepszej ósemce tegorocznego tenisowego Australian Open w rywalizacji indywidualnej. 21-latka w spotkaniu IV rundy pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę 5:7, 6:3, 6:3. Dla Świątek to pierwszy w seniorskiej karierze awans do 1/4 finału tego turnieju.

Polska tenisistka w drodze do IV rundy Australian Open nie straciła seta, eliminując kolejno Harriet Dart, Rebeccę Peterson i Darię Kastkinę. Teraz 21-latce przyszło zmierzyć się z Soraną Cirsteą. Rumunka w swoim meczu III rundy pokonała rozstawioną z numerem 10 Rosjankę Anastazję Pawluczenkową.

Już pierwszy set pokazał, że tym razem Świątek czeka trudne zadanie. Rywalka przełamała Polkę już w pierwszym gemie, a kilka minut później prowadziła już 2:0. W czwartym gemie to nasza reprezentantka miała trzy break pointy, jednak ich nie wykorzystała i Cirstea zachowała dwa punkty przewagi. Świątek zdołała przełamać Rumunkę w siódmym gemie. Przy stanie 5:5 to rywalka odpowiedziała wygranym gemem przy serwisie Polki. Cirstea zakończyła pierwszą odsłonę spotkania dwoma znakomitymi serwisami, zwyciężając 7:5.

W drugą partię dużo lepiej weszła nasza reprezentantka. Objęła prowadzenie 2:0, przełamując serwis rywalki. Jednak Rumunka nie pozostała dłużna, odpłacając się tym samym w trzecim gemie, a kilka minut później doszło do wyrównania stanu rywalizacji w tym secie. W szóstym gemie, po zaciętych akcjach, Iga Świątek ponownie uzyskała break pointa i wyszła na prowadzenie 4:2. Cirstea wywalczyła jeszcze jeden punkt przy swoim serwisie, ale było to za mało, żeby dogonić 21-latkę. Polka ostatecznie doprowadziła do remisu w meczu, wygrywając drugą partię 6:3.

W decydującej odsłonie spotkania, przy stanie 2:1 i serwisie Świątek, rywalka miała kilka szans na przełamanie, jednak ich nie wykorzystała. Czwarty, zwycięski dla Polki gem, wyraźnie ją podbudował. 21-latka kilka minut później przełamała Cisteę i wyszła na prowadzenie 3:2, jednak kolejny gem przyniósł sytuację odwrotną i znowu na tablicy wyników wyświetlał się remis. Końcówka seta należała już jednak do Igi Świątek. Nasza reprezentantka dopisała do swojego konta kolejne dwa break pointy w tym secie, ostatecznie wygrywając decydującą odsłonę 6:3, a cały mecz – 2:1.

Ćwierćfinałową rywalką Igi Świątek będzie Kaia Kanepi. Estonka w swoim meczu III rundy Australian Open niespodziewanie pokonała rozstawioną z „2”  Arynę Sabalenkę. Spotkanie Świątek-Kanepi odbędzie się w środę o godz. 3.00 czasu polskiego.