FIFA World Cup 2018. System VAR – kolejny mundialowy „debiutant”

Spośród 32 reprezentacji, uczestniczących na mistrzostwach świata w Rosji, dwie z nich będą debiutować na imprezie tej rangi. Jednak wśród nowości na rosyjskim turnieju pojawi się również system, który stosowany jest już m.in. w polskiej ekstraklasie. Mowa o tzw. Video Assistant Referee, czyli VAR, mającym pomagać sędziom w podejmowaniu prawidłowych decyzji w czasie meczów.


Czym jest VAR i jak działa?

Jest to system powtórek video, z których może skorzystać sędzia podczas meczu piłkarskiego. W trakcie spotkania jeden z arbitrów, nazywany asystentem VAR, znajduje się w wozie wyposażonym w ujęcia z różnych kamer. Asystent VAR ma możliwość komunikacji z sędzią głównym poprzez zestaw słuchawkowy. Gdy podczas gry dojdzie do kontrowersyjnej sytuacji, sędzia VAR ma możliwość obejrzeć ją na powtórkach z kilku ujęć i zasugerować ewentualną zmianę decyzji arbitrowi głównemu. Ten może przychylić się do podpowiedzi lub obejrzeć określoną powtórkę na stanowisku umiejscowionym blisko boiska, aby zweryfikować decyzję.

Kiedy sędzia może skorzystać z systemu VAR?

Istnieją cztery przypadki, w których arbiter może posiłkować się powtórkami video. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy istnieją wątpliwości co do tego, czy bramka została strzelona prawidłowo. Drugi to sprawdzenie, czy należy podyktować rzut karny. W trzecim przypadku arbiter może zweryfikować, czy dać zawodnikowi bezpośrednią czerwoną kartkę. Czwarta możliwość skorzystania z VAR dotyczy sytuacji, kiedy nie ma pewności, czy sędzia ukarał kartką właściwego zawodnika.

Kto może żądać odtworzenia powtórki w systemie VAR?

O możliwość odtworzenia powtórki w systemie VAR może zabiegać jedynie sędzia główny oraz asystent video. Co istotne, nie mają prawa tego robić zarówno piłkarze, jak i trenerzy.

Kiedy po raz pierwszy zastosowano VAR?

Pierwszy test systemu powtórek video miał miejsce w sierpniu 2016 roku. Nastąpiło to podczas spotkania United Soccer League, w którym zmierzyły się drużyny New York Red Bulls II oraz Orlando City B. Po raz pierwszy sędziowie mieli do dyspozycji VAR w meczu ligowym 7 kwietnia 2017 r. Miało to miejsce w meczu ligi australijskiej pomiędzy Melbourne City FC i Adelaide United.

Pierwszą ligą, która zdecydowała się na korzystanie z systemu powtórek video, była amerykańska MLS, która wprowadziła VAR w sezonie 2017. Od kampanii 2017/2018 system VAR pojawił się w rozgrywkach niemieckiej Bundesligi, włoskiej Serie A oraz portugalskiej Primeira Liga.

System VAR w Polsce

W naszym kraju VAR oficjalnie zadebiutował w starciu o Superpuchar Polski pomiędzy Legią Warszawa a Arką Gdynia, które odbyło się 7 lipca 2017 r. W rozgrywkach Ekstraklasy system powtórek video po raz pierwszy pojawił się w pojedynku Korony Kielce z Zagłębiem Lubin, w 1. kolejce sezonu 2017/2018. VAR w najwyższej klasie wprowadzany był stopniowo. Od lutego 2018 r. polscy sędziowie mają do dyspozycji cztery wozy VAR, co umożliwia korzystanie z weryfikacji wideo w każdym z meczów danej kolejki. Wyjątek od tej zasady stanowią kolejki, podczas których rozgrywa się więcej niż cztery spotkania w tym samym czasie.

VAR na imprezach międzynarodowych

System powtórek video zastosowano podczas Klubowych Mistrzostw Świata w 2016 r., które odbyły się w Japonii. Rok później VAR był obecny podczas turnieju finałowego mistrzostw świata do lat 20 w Korei Południowej. Kolejną dużą imprezą, na której korzystano z systemu powtórek, był Puchar Konfederacji 2017, rozegrany na boiskach w Rosji. Tegoroczny mundial to pierwsze mistrzostwa świata, podczas których arbitrzy będą mogli posiłkować się VAR-em.

Sędziowie VAR na MŚ w Rosji Polak na 13osobowej liście

Oprócz sędziów głównych, asystentów i technicznych, podczas mundialu w Rosji obecnych będzie również 13 sędziów VAR. Wśród nich znalazł się Polak Paweł Gil, który ma dość spore doświadczenie, jeżeli chodzi o system VAR. Nasz rozjemca bardzo często występował w roli asystenta VAR u boku Szymona Marciniaka w polskiej lidze.

***

Lista sędziów VAR na mundial w Rosji:

Ameryka Południowa: Wilton Sampaio (Brazylia), Gery Vargas (Boliwia), Mauro Vigliano (Argentyna)
Azja: Abdulrahman Al-Jassim (Katar)
Europa: Bastian Dankert (Niemcy), Artur Dias Soares (Portugalia), Paweł Gil (Polska), Massimilliano Irrati (Włochy), Tiago Lopes Martins (Portugalia), Danny Makkelie (Holandia), Daniele Orsato (Włochy), Paolo Valeri (Włochy), Felix Zwayer (Niemcy)

Sport.RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl