Euro 2020. Szwajcaria wyeliminowała mistrzów świata. Francja przegrała po rzutach karnych

W meczu 1/8 finału mistrzostw Europy 2020 reprezentacja Szwajcarii zremisowała z Francją 3:3. W serii rzutów karnych podopieczni Vladimira Petkovicia wygrali natomiast 5:4. Bohaterem konkursu „jedenastek” okazał się Yann Sommer, który obronił strzał Kyliana Mbappe.

Z mistrzostwami Europy wcześniej pożegnali się m.in. broniący tytułu Portugalczycy, Chorwaci czy Holendrzy. Teraz po emocjonującym meczu oraz konkursie rzutów karnych z turniejem pożegnała się także reprezentacja Francji.

Już w 15. minucie spotkania niespodziewanie prowadzenie objęli Szwajcarzy. Steven Zuber dośrodkował z lewej strony w pole karne. Haris Seferović wygrał pojedynek z Clementem Lenglet i głową skierował piłkę do siatki.

Na więcej goli kibice musieli czekać do drugiej połowy. Podopieczni Vladimira Petkovicia już po kilku minutach mieli okazję do podwyższenia prowadzenia. Steven Zuber został sfaulowany przez Benjamina Pavarda. Po analizie VAR sędzia wskazał na „wapno”. Intencje Ricardo Rodrigueza zostały jednak przeczytane przez Hugo Llorisa.

Interwencja golkipera dała ogromny impuls kolegom z zespołu. W 57. minucie Kylian Mbappe zagrał do Karima Benzemy. Napastnik tylko zagarnął futbolówkę i pokonał Yanna Sommera. Chwilę później było już 2:1. Zawodnik Realu wykorzystał bowiem podanie Antoine’a Griezmanna. Według serwisu Opta od momentu obronienia „jedenastki” przez Llorisa do wyjścia na prowadzenie przez Francuzów minęło 243 sekundy.

W 75. minucie strzał Benzemy został zablokowany przez Granita Xhake. Futbolówkę przejął Paul Pogba. Pomocnik miał dużo miejsca i czasu. Ułożył więc sobie piłkę i przymierzył z dystansu w samo „okienko”.

Szwajcarzy odpowiedzieli za sprawą Harisa Seferovicia. Kevin Mbabu ruszył prawą stroną i dośrodkował w kierunku zawodnika Benfici. Napastnik wyprzedził Raphaela Varane’a i po raz drugi w tym spotkaniu wpisał się na listę strzelców.

W 90. minucie Granit Xhaka wyprowadził kontratak Helwetów. Ze środka boiska posłał prostopadłe podanie do Mario Gavranovicia. Ten minął obrońcę i precyzyjnym uderzeniem z obrębu „szesnastki” doprowadził do wyrównania.

W doliczonym czasie gry Francuzi mieli jeszcze okazję do zakończenia meczu zwycięstwem. Kingsley Coman trafił jednak w poprzeczkę.

Podczas dodatkowych trzydziestu minut lepsze okazje wypracowali sobie podopieczni Didiera Deschampsa. Ich próby były albo niecelne, albo powstrzymywał je Yann Sommer. Potrzebne więc były rzuty karne.

W konkursie „jedenastek” lepsi okazali się Szwajcarzy. Do piątej serii zarówno jedni, jak i drudzy bezbłędnie uderzali z wapna. W końcu zimnej krwi zabrakło Kylianowi Mbappe. Intencję napastnika PSG wyczuł Yann Sommer, odbijając futbolówkę na bok.

Dzięki temu Szwajcarzy awansowali do ćwierćfinału wielkiego turnieju po raz pierwszy od 1954 roku. Teraz podopieczni Vladimira Petkovicia zmierzą się w Petersburgu z Hiszpanią. Początek meczu 2 lipca o godz. 18.00.