fot. Anita Suraj-Bagińska

Jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła w Częstochowie

Za nami piękny uroczysty jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła w Częstochowie. Był to czas radości, dziękczynienia, świętowania, cieszenia się sobą, ale też pokazaniem, jak wielką wspólnotą jest rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie. Małżeństwa, całe rodziny i duszpasterze w tym szczególnym miejscu, jakim jest duchowa stolica Polski, chcieli też prosić o koleje łaski dla siebie, ale i dla wspólnoty, by mogła się rozrastać i wypełniać charyzmat pozostawiony przez jego założycieli.

Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz, podsumować to, co dobre, zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną gorliwością świadczyć o Panu Bogu w życiu codziennym – powiedział ks. bp Krzysztof Włodarczyk, pasterz diecezji bydgoskiej, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, podczas obchodów 50-lecia Domowego Kościoła w Częstochowie.

Według tej myśli rozpoczęły się jubileuszowe obchody. Do Doliny Miłosierdzia , czyli miejsca, gdzie odbywała się pierwsza część świętowania, od wczesnych godzin rannych przybywały małżeństwa, rodziny i duszpasterze, by wspólnie ucieszyć się wspólnotą, jaką tworzą. Bogaty program uroczystości przewidywał świadectwa, wspólny śpiew, a także konferencję ks. bp. Wiesława Śmigla, pasterza diecezji toruńskiej, delegata ds. Rodziny przy KEP. Kapłan mówił o zadaniach rodziny we współczesnym świecie. Zaznaczył, że ich wypełnianie w pełni można zrealizować we wspólnocie Domowego Kościoła.

To jest wspólnota, która zmienia społeczeństwo na lepsze. To nie jest tylko i wyłącznie formacja religijna. Wy zmieniacie społeczeństwo, zmieniacie rzeczywistość. Wielkie Bóg zapłać za to – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

A jest za co dziękować. Wspólnota Domowego Kościoła liczy ponad 44 tys. członków, w tym 4 652 kręgi, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski. DK istnieje w 24 krajach.

– Jest to ewenement, że duchowość, która powstała w Polsce, była eksportowana za granicę, bo zazwyczaj to my importowaliśmy po czasie komunizmu to, co zrodziło się na Zachodzie, jakieś duchowości, pomoce do tego, żeby było coś dla wspólnot w Kościele. Tymczasem mamy sposobność bycia wspólnotą, która z Polski poszła w świat. Ona poszła z Polonią, ale jesteśmy w historycznym momencie, że ta duchowość zaczyna się zaszczepiać w tych krajach i wśród tych, którzy naturalnie tam żyją – wskazał ks. kan. dr inż. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła.

Duchowny dodał, że jubileusz jest przede wszystkim wielkim świętowaniem.

– Mamy 50 lat. Przetrwaliśmy pomimo kryzysów, trudności, ale istniejemy. Kościół cały czas obdarza nas aprobatą i świętujemy, bo też się rozrośliśmy, bo przed nami było wielu ludzi, którzy troszczyli się o to, byśmy my dzisiaj mogli doświadczyć tej wielkiej wspólnoty – wskazał ks. kan. dr inż. Damian Kwiatkowski.

Przed nami byli przede wszystkim założyciele wspólnoty. Dwie wielkie postaci – Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki oraz s. Jadwiga Skudro, która przeniosła doświadczenie francuskiej wspólnoty Equipes Notre-Dame na polski grunt. Natomiast wspólnie wypracowali nowy program, z którego małżonkowie, całe rodziny czerpią do dzisiaj. Najpiękniejszym wyrazem tej wdzięczności była uroczysta Msza św. u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Tysiące uczestników modliło się, dziękowało oraz wypraszało kolejne łaski dla wspólnoty. Został również wspólnie odczytany akt oddania się Niepokalanej Matce Kościoła.

fot. Anita Suraj-Bagińska

Jubileusze to świetna okazja do tego, aby złożyć życzenia. Nie zabrakło również tych dla Domowego Kościoła. Rodziny, małżonkowie, duszpasterze związani ze wspólnotą właściwie jednogłośnie podkreślają, że na ten szczególny jubileusz życzą Domowemu Kościołowi kolejnych 50 lat i więcej.

– Życzymy nowych kręgów, nowych małżeństw, które będą szły tym charyzmatem i które będą tę drogę, jaką pozostawił nam ks. Franciszek Blachnicki, poznawać i dzięki niej będą miały łatwiej w małżeństwie, w rodzinie oraz życiu – zaznaczyli Joanna i Michał Kucharkowie z Wiednia.

– Życzę kolejnych jubileuszy, które będą wypełnione braterską miłością, przede wszystkim czasem wzrastania samych małżonków w małżeństwie do świętości, bo to jest pierwszy cel – żeby ci, którzy należą do wspólnoty, żeby byli świętymi i żeby tą świętością emanowali – dodał ks. Robert Kowsalski, który przyjechał do Częstochowy z rodzinami z diecezji warszawsko-praskiej.

fot. Anita Suraj-Bagińska

Pojawił się także wyjątkowy, jubileuszowy prezent.  

Zachęcamy wszystkich do korzystania z cudownej aplikacji „Dialog małżeński”, która została nam ofiarowana jako dar jubileuszowy, żebyśmy mogli jeszcze piękniej, jeszcze doskonałej przeżywać swój dialog. Ta aplikacja nie jest tylko dla nas jako członków Domowego Kościoła. Wejdź, zobacz, zaloguj się, a zobaczysz, że ona jest pięknym narzędziem dla każdego, kto chce budować swoje małżeństwo, bo może będzie to piękny tego początek – mówili Tomasz i Małgorzata Kasprowiczowie, para krajowa Domowego Kościoła.

Jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła poprzedził inne ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce, ale również dla świata, czyli beatyfikację Rodziny Ulmów. 

Można uznać to za cudowny „przypadek”, że właśnie w czasie przeżywania jubileuszu wspólnoty rodzin do chwały ołtarzy została wyniesiona dziewięcioosobowa rodzina.

– Dla nas Ulmowie są przykładem, że rodzina może być święta. Oni to udowodnili w taki sposób, że jest to bardzo klarowne, ale nasza wspólnota chce pokazać, że każda tu obecna rodzina i każda rodzina w Polsce też jest powołana do świętości. Oczywiście może nie taką drogą, osobistym świadectwem i wynoszeniem do godności bycia na ołtarzach, ale tak naprawdę Bóg zaprasza do świętości każdego, ale też – co jest charyzmatem naszej wspólnoty – budowanie wspólnoty i drogi do świętości może się zdarzyć w najmniejszej wspólnocie, czyli małżonków i rodzin – zaznaczył kapłan odpowiedzialny za Domowy Kościół.


Radosny czas w Częstochowie to początek świętowania jubileuszu w poszczególnych diecezjach, gdzie działają wspólnoty.

fot. Anita Suraj-Bagińska

Warto też zapoznać się ze świadectwami małżeństw, które należą do Domowego Kościoła – dostępne są one [tutaj].

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl