fot. Dawid Bagiński

50 lat Domowego Kościoła. „Najcenniejsze, co otrzymaliśmy dzięki formacji, to nauczenie się chrześcijańskiego stylu życia w rodzinie” – świadectwo Anety i Wojciecha Niźnikowskich

W tym roku Domowy Kościół, czyli gałąź Rodzinna Ruchu Światło-Życie, obchodzi jubileusz 50 lat istnienia. Z tej okazji świadectwem podzielili się Aneta i Wojciech Niźnikowscy, którzy posługują jako para diecezjalna archidiecezji łódzkiej. Jak mówią, najcenniejsze, co otrzymali dzięki formacji, to „nauczenie się chrześcijańskiego stylu życia w rodzinie”.

Aneta i Wojciech są małżeństwem od 26 lat i taki też mają staż we wspólnocie Domowego Kościoła. Ich przykład pokazuje, jak ważne są relacje z innymi ludźmi, którzy prowadzą nas „po właściwych ścieżkach” do Boga w jedności małżeńskiej.

Krótko po ślubie koleżanka powiedziała mi, że jest jakaś wspólnota dla małżeństw, w której uczą się dialogu. Bardzo mnie to zaciekawiło, bo wiedziałam, jak ważna jest umiejętność prowadzenia dialogu ze współmałżonkiem. Mój mąż był wtedy w odnowie w Duchu Świętym i tam pewna pani powiedziała mu, że jak się ożenił, to powinien wraz z żoną wstąpić do wspólnoty Domowego Kościoła – powiedziała Aneta.

–  I tak też się stało. Pół roku po ślubie byliśmy już w nowopowstałym kręgu. Od samego początku zachwyciliśmy się wspólnotą, jej charyzmatem, zobowiązaniami, byliśmy pełni zapału w ich realizacji. Szczególnie polubiliśmy dialog małżeński. Z perspektywy tych prawie 26 lat widzimy wielkie owoce formowania się w kręgu Domowego Kościoła. Wspólnota, zobowiązania nauczyły nas komunikacji, modlitwy osobistej, pracy nad sobą i nieustannego przekraczania siebie, swoich słabości, lęków. Przeszliśmy niesamowitą drogę od nieśmiałości, takiego trochę zamknięcia na ludzi, niewiedzy w wielu kwestiach, do wypłynięcia na głębiny relacji z Jezusem, z drugim człowiekiem. Wspólnota wychowała nas do służby. Odkryliśmy, ile radości przynosi dawanie. Pomimo trudu owoce są słodkie – wskazują małżonkowie.

Aneta i Wojciech Niźnikowscy odnaleźli we wspólnocie pomoc we wzroście swojego małżeństwa, ale także całej swojej rodziny.

To, co chyba najcenniejsze otrzymaliśmy dzięki formacji, to nauczenie się chrześcijańskiego stylu życia w rodzinie – pomoc w wychowywaniu dzieci, życie w trzeźwości, przyjęcie i szerzenie wokół szeroko pojętej nowej kultury we wszystkich dziedzinach życia. Widzimy, jak nasze dzieci, a mamy ich piątkę, które też są w Ruchu Światło-Życie, dzięki swojej formacji, ale i naszemu świadectwu potrafią pięknie żyć, służąc swoimi talentami, ewangelizując wśród swoich rówieśników. Naszą radością są też przyjaciele, których dała nam wspólnota. Odkrywamy każdego dnia, jak bardzo Bóg jest obecny w naszym życiu, jak się nami opiekuje, obdarza dobrodziejstwami, czyni prawdziwe cuda. Otworzyliśmy się na Ducha Świętego i dajemy się Mu prowadzić – zaznaczają.

Dlatego – jak twierdzą – są ogromnie wdzięczni za powstanie tej katolickiej wspólnoty dla małżeństw.

Jest w nas wielka wdzięczność za wszystkich ludzi, którzy byli przed nami i tworzyli ten Ruch, a w szczególności za ks. Franciszka Blachnickiego. Za to wszystko niech Bóg będzie uwielbiony. Chwała Panu! – akcentują.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego http://blachnicki.oaza.pl/modlitwa/

Boże, Ojcze wszystkich ludzi, Ty w pełni czasów posłałeś do nas Swojego Syna, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno i mocą Ducha Świętego pozwalasz nam uczestniczyć w Twoim życiu. Ty w każdym czasie wzywasz ludy i narody, aby oczyszczone we Krwi Baranka przeszły z wielkiego ucisku do Twojej chwały. Wielbimy Cię w Twoim Kościele, który jest „światłem” narodów. Dziękujemy Ci za ludzi Kościoła, których współcześnie postawiłeś na naszej drodze życia.

Przez wstawiennictwo Niepokalanej, Matki Kościoła prosimy o dar coraz większej miłości, z której zrodził się Kościół i dla której został powołany.

Dziękujemy Ci za liczne charyzmaty Kościoła i za dary otrzymane na drodze Oazy Żywego Kościoła i Ruchu Światło – Życie, których założycielem jest Twój kapłan Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II).

Jesteśmy przekonani, że kapłan ten uczestniczy już w Twojej chwale niebieskiej. Jeżeli jednak Ty, Ojcze, wybrałeś go, by teraz w szczególny sposób kapłan ten stał się dla nas wzorem i przykładem, i by nadal przyczyniał się do wzrostu Twego Królestwa na ziemi, to naszym zadaniem będzie przyczyniać się do tego, by ta wola stała się powszechną nie tylko w niebie, ale i na ziemi. Prosimy Cię o to z całą pokorą, a czynimy to przez naszego Pana za wstawiennictwem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Amen.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl