Maria i Marek Zalfresso-Jundziłło fot. arhiwum rodzinne.JPG

50 lat Domowego Kościoła. „Wspólnota nie ogranicza się tylko do kręgu, w którym pracujemy przez cały rok, ale jest to rejon, diecezja, a nawet dalej” – świadectwo Marii i Marka Zalfresso-Jundziłło

Wspólnota Domowego Kościoła to konkretne liczby. Dziś – według oficjalnych danych – wspólnota liczy ponad 44 tys. członków, w tym 4 652 kręgi, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski. Jednak – co najważniejsze – za cyframi kryją się konkretne osoby, rodziny, które z mocą Ducha Świętego chcą budować swoje domy na skale Jezusa Chrystusa. Jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła skłania do refleksji, ale też jest okazją do podzielenia się tym, co daje wspólnota. Do tego grona dołączyli Maria i Marek Zalfresso-Jundziłło, para rejonowa z diecezji toruńskiej, którzy mówią, że „wspólnota Domowego Kościoła nie ogranicza się tylko do kręgu, w którym pracują przez cały rok, ale jest to rejon, diecezja, a nawet dalej”. 

Maria i Marek Zalfresso-Jundziłło w tym roku obchodzą swój mały jubileusz, ponieważ świętują 25-lecie zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Do wspólnoty Domowego Kościoła natomiast należą od 24 lat. Jak sami mówią, wybór wspólnoty był nieco „sterowany”.

Po ślubie zaczęliśmy poszukiwać jakiejś wspólnoty, do której moglibyśmy razem należeć. Oboje mieliśmy formację w ruchu Światło-Życie. Podczas kolędy ks. Paweł Kubasik, który był wtedy wikariuszem w naszej parafii, zaproponował, że może dołączylibyśmy do kręgu Domowego Kościoła. Podał nam adres i godzinę spotkania. W ten sposób przyłączyliśmy się do istniejącego już kręgu, co miało później także swoje konsekwencje. Przez kilka lat nie do końca rozumieliśmy, o co w tym chodzi. Przełomem były rekolekcje Oazy Rodzin I stopnia, na które pojechaliśmy dopiero po czterech latach od wstąpienia do kręgu. Tam wreszcie zrozumieliśmy, na czym polega formacja w DK i od tego czasu nie wyobrażamy sobie, żeby raz w roku nie pojechać na rekolekcje – zaznaczają małżonkowie.

W ramach formacji małżonkowie zobowiązują się np. do codziennej modlitwy osobistej połączonej z lekturą Pisma Świętego, modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, reguły życia, dialogu małżeńskiego oraz dorocznych wspólnych rekolekcji. Maria i Marek podkreślają, że na temat zobowiązań można by napisać osobną książkę, ale dla nich zobowiązania są przede wszystkim drogowskazem, a także sposobem na życie.

Na początku tej drogi było różnie. Mieliśmy problemy z modlitwą małżeńską, dialogiem, namiotem spotkania czy regułą życia. Rekolekcje wyjaśniły sporo wątpliwości, ale pozostało wdrożenie tego w życie. Zobowiązania pomagają nam w budowaniu relacji z Bogiem i ze sobą nawzajem w małżeństwie i rodzinie. Uczą dyscypliny, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, bezinteresownej pomocy. Są także sposobem na budowanie jedności w małżeństwie, przekazywanie wiary dzieciom, pracy nad sobą. Pozwalają lepiej poznać Boga i słuchać, co ma nam do powiedzenia. Szczególnie cenne są dla nas rekolekcje, bo pozwalają głębiej przeżywać zobowiązania bez codziennej „bieganiny”, w jakimś małym oderwaniu od codzienności. Pozwalają uporządkować sprawy w Bożym świetle i weryfikują całoroczną pracę w kręgu. Są także okazją do odpoczynku i poznania innych małżeństw należących do DK. Dzieci natomiast mają okazję spotkać rówieśników o podobnych wartościach i wychowywanych w klimacie wiary – wskazuje małżeństwo.

Maria i Marek zwracają uwagę, że wspólnota daje możliwość formacji wśród innych małżeństw.

Wspólnota DK daje wsparcie modlitewne (i nie tylko) w razie problemów czy trudnych sytuacji – zarówno poważnych, jak i zupełnie przyziemnych. Domowy Kościół uzmysławia nam, że mamy wokół siebie ludzi, którzy podobnie myślą i mają podobne wartości, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenne. Bycie w DK daje też poczucie wspólnoty, którego można szczególnie doświadczyć na rekolekcjach. Ta wspólnota nie ogranicza się tylko do kręgu, w którym pracujemy przez cały rok, ale jest to rejon, diecezja, a nawet dalej. Spotykamy się z obcymi ludźmi i wystarczy kilka minut, byśmy dzięki świadomości przynależenia do DK stali się sobie bliscy. Obecnie pełniąc posługę pary rejonowej, najbardziej martwimy się problemami z zaangażowaniem w pracę naszego rejonu oraz trudnościami z uczestnictwem w rekolekcjach – podsumowują.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Boże, Ojcze wszystkich ludzi, Ty w pełni czasów posłałeś do nas Swojego Syna, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno i mocą Ducha Świętego pozwalasz nam uczestniczyć w Twoim życiu. Ty w każdym czasie wzywasz ludy i narody, aby oczyszczone we Krwi Baranka przeszły z wielkiego ucisku do Twojej chwały. Wielbimy Cię w Twoim Kościele, który jest „światłem” narodów. Dziękujemy Ci za ludzi Kościoła, których współcześnie postawiłeś na naszej drodze życia.

Przez wstawiennictwo Niepokalanej, Matki Kościoła prosimy o dar coraz większej miłości, z której zrodził się Kościół i dla której został powołany.

Dziękujemy Ci za liczne charyzmaty Kościoła i za dary otrzymane na drodze Oazy Żywego Kościoła i Ruchu Światło – Życie, których założycielem jest Twój kapłan Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II).

Jesteśmy przekonani, że kapłan ten uczestniczy już w Twojej chwale niebieskiej. Jeżeli jednak Ty, Ojcze, wybrałeś go, by teraz w szczególny sposób kapłan ten stał się dla nas wzorem i przykładem, i by nadal przyczyniał się do wzrostu Twego Królestwa na ziemi, to naszym zadaniem będzie przyczyniać się do tego, by ta wola stała się powszechną nie tylko w niebie, ale i na ziemi. Prosimy Cię o to z całą pokorą, a czynimy to przez naszego Pana za wstawiennictwem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Amen.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl