fot. Monika Tomaszek

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę rozpocznie peregrynację relikwii rodziny Ulmów

W czasie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 23-24 września, rozpocznie się peregrynacja relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach. Najpierw nawiedzą archidiecezję częstochowską. Peregrynacja zakończy się za rok w archidiecezji przemyskiej. 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Świętość w codzienności”.

Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę, 23 września, Mszą św. o godz. 15.30 pod przewodnictwem przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny, ks. bp. Wiesława Śmigla. Wieczorem zaplanowano Drogę Krzyżową po Wałach Jasnogórskich i Apel Jasnogórski – poinformował dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Robert Wielądek.

W niedzielę zebrani małżonkowie i rodziny będą uczestniczyć we Mszy św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem arcybiskupa przemyskiego, ks. abp. Adama Szala. Podczas Eucharystii będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Maryi Królowej Polski, a także ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Pielgrzymka rozpocznie peregrynację relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach. W związku z tym konferencję o przyszłych błogosławionych wygłosi postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. dr Witold Burd.

W dniach 24-30 września relikwie będą w archidiecezji częstochowskiej, następnie nawiedzą diecezję sosnowiecką, bielsko-żywiecką, archidiecezję katowicką, diecezję gliwicką, świdnicką, opolską, świdnicką.

W archidiecezji poznańskiej relikwie będą od 16 grudnia do 23 grudnia, w gdańskiej w dniach 3-10 lutego 2024 roku, zaś warszawskiej 4-11 maja 2024 roku, a diecezji warszawsko-praskiej 11-18 maja. Następnie zostaną przekazane diecezji łomżyńskiej, później warmińskiej, ełckiej. W archidiecezji białostockiej będą w dniach 8-15 czerwca 2024 roku, w archidiecezji lubelskiej od 31 sierpnia do 7 września. Peregrynacja zakończy się pod koniec września 2024 roku w archidiecezji przemyskiej.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej, na terenie archidiecezji przemyskiej.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 roku dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi – Golda Goldman, Genia Goldman oraz jej małe dziecko, a także trzej bracia Szallowie, ich 70-letni ojciec oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Na oczach dzieci rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Potem zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób.

Po okupacji niemieckiej mieszkańcy Markowej 11 stycznia 1945 roku przenieśli ciała Ulmów na miejscowy cmentarz parafialny. Spoczywały one na nim do czasu ekshumacji, którą na wniosek Archidiecezji Przemyskiej przeprowadził Instytut Pamięci Narodowej w dniach 30 marca – 1 kwietnia 2023 roku.

Szczątki rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów, którzy ukrywali się u Ulmów, zostały przeniesione w 1947 roku na cmentarz wojenny w Jagielle-Niechciałkach.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl