50 lat Domowego Kościoła

W tym roku swój 50-letni jubileusz obchodzi wspólnota Domowego Kościoła, czyli gałąź rodzinnaRuchu Światło-Życie.  Dzieło ks. Franciszka Blachnickiego rozwija się i wydaje owoce, jakim są piękne małżeństwa dbające o relację małżeńską, ale także chcące stwarzać jak najlepsze warunki do przyjęcia i wychowania dzieci w duchu chrześcijańskimZ tej okazji chciałam w szczególny sposób podkreślić, ale także podziękować za miejsce wzrostu i formacji małżeńskiej, do której wraz z mężem należę” – zaznacza Anita Sura-Bagińska z portalu radiomaryja.pl.

Kiedyś rozmawiając z ks. bp Jerzym Mazurem, ordynariuszem diecezji ełckiej usłyszałam od niego pewne afrykańskie przysłowie, które bardzo mocno utkwiło mi w głowie. Afrykańczycy mówią: „Jeśli chcesz iść szybciej, idź sam, a jeśli chcesz iść dalej, idź z innymi” i to jest właśnie istota przynależności do wspólnoty, jakim jest dzieło założone przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Domowy Kościół (DK), bo o nim mowa, jest wspólnotą małżeństw katolickich, funkcjonującą w ramach Ruchu Światło-Życie. Należą do niej małżeństwa sakramentalne, które wspólnie podejmują pracę formacyjną nad sobą, swoim związkiem i całą rodziną. Wspólnota „pomaga również małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy, jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie”.

Ks. Franciszek Blachnicki mówiąc o sakramencie małżeństwa zwracał uwagę, że znakiem widzialnym są relacje osobowe między dwojgiem, którzy zawierają przymierze małżeńskie. Jednak relacje między mężczyzną i kobietą nie są wolne od zła, które dotykają je zarówno z zewnątrz, jak i z jego wnętrza. To rozchwianie i nieporządek wynikający z grzechu, zaburza wzajemną relację, komunię mężczyzny i kobiety.

W sakramencie małżeństwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowiązuje się dokonać tego, co znaki sakramentalne wyrażają i co jest w nich celebrowane, mianowicie ukształtowania jedności z dwojga różnych – mówił Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Aby znów powrócić do harmonii potrzeba formacji i wzrostu obu małżonków. I na tę bolączkę odpowiedzią jest Domowy Kościół. Sługa Boży ks. Franciszek zostawił nam, małżeństwom, doskonałe „narzędzia” do tego, by codziennie wracać do jedności w relacji: kobieta-mężczyzna, ale także w tym duchu przekazywać miłość swoim dzieciom. Chodzi oczywiście o zobowiązania, czyli codzienną modlitwę osobistą (namiot spotkania); regularne spotkanie ze Słowem Bożym; codzienną modlitwę małżeńską; codzienną modlitwę rodzinną; comiesięczny dialog małżeński; regułę życia (systematyczna praca nad sobą); uczestnictwo – przynajmniej raz w roku – w rekolekcjach formacyjnych.

To piękne dary, które, choć mogłoby się wydawać proste, to jednak w pędzie współczesnego świata nie są tak oczywiste do wykonania. Jednak dla małżeństw skupiających się we wspólnocie Domowego Kościoła to świetne wyznaczniki i codzienny rachunek sumienia nad tym, co w moim życiu jest priorytetem i czy faktycznie jako katolik stawiam Pana Boga na pierwszym miejscu. Pomocą i wsparciem w wypełnianiu zobowiązań jest właśnie wspólnota, najpierw ta najbliższa rodzinna, którą tworzą małżeństwo i dzieci, a następnie krąg, który liczy od czterech do siedmiu małżeństw wraz z kapłanem, spotykający się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. To tam dzielimy się ważnymi wydarzeniami ze swojego życia, modlimy się i staramy się rozwijać wiarę poprzez naszą formację.

Domowy Kościół nie zapomina również o wspólnocie, jaką tworzy parafia. Członkowie w miarę swoich możliwości uczestniczą w życiu swojego lokalnego Kościoła. Jako jego członkowie pomagamy w oprawie Eucharystii, ale i różnych nabożeństwach.

Kwintesencją działania wspólnoty są rekolekcje formacyjne, które każdemu z nas pokazują, że nasz styl życie nie jest odmienny, ale jest nas więcej. Choć przyjeżdżając na nie, nie znamy się, to już od pierwszych dni zawiązuje się między nami niesamowita więź, którą po ludzku bardzo ciężko wyjaśnić. Można to porównać do spotkania dawano niewidzianego przyjaciela, ale jak już się zobaczycie, to nie możecie skończyć rozmowy, bo o tak wielu rzeczach chcielibyście sobie opowiedzieć i czujecie się bardzo dobrze rozumiani.

Aby dać temu wyraz postanowiłam z okazji jubileuszu wspólnoty poprosić małżeństwa należące do Domowego Kościoła, by podzieliły się swoim świadectwem przynależności do tej wspólnoty. Od teraz co niedziela będziemy je publikować na portalu Radia Maryja. Serdecznie zapraszam do czytania. Niektóre małżeństwa podzieliły się również swoimi rodzinnymi fotografiami, także będzie można również ich zobaczyć. Do każdego świadectwa będzie dołączona modlitwa w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, któremu jesteśmy ogromnie wdzięczni za powstanie naszej wspólnoty i jego odważne odpowiedzi na podszepty Ducha Świętego. Prosimy więc o włączenie się do modlitwy w tej intencji oraz modlitwy za małżeństwa.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl