PAP/Szymon Pulcyn

Za nami pierwsze posiedzenie Zespołu Pracy dla Polski. Wnioski: porzucenie budowy nowego lotniska osłabi nie tylko potencjał gospodarczy kraju, ale i obronny

Od dyskusji o Centralnym Porcie Komunikacyjnym swoją działalność rozpoczął Zespół Pracy dla Polski, który jest inicjatywą Prawa i Sprawiedliwości. Jego pracami kieruje były premier, Mateusz Morawiecki. Pierwsze spotkanie wskazuje, że porzucenie budowy nowego lotniska osłabi nie tylko potencjał gospodarczy kraju, ale i obronny.

Nowa władza wciąż nie przesądziła, jaka będzie przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego 

– Dzisiaj dostałem potwierdzenie, że rekomendacje (ekspertyzy) dotyczące sensu i zakresu tej inwestycji będą gotowe do końca pierwszego kwartału tego roku – poinformował Donald Tusk, premier RP.

Audyt, o jakim zdecydował obecny rząd, już wstrzymuje realizację inwestycji. Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, który wcześniej odpowiadał za projekt, podkreślił, że w ostatnich latach zdążył z decyzją środowiskową, planem generalnym dla lotniska i wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej.

– Niestety wojewoda mazowiecki już przekroczył termin, w którym powinna ta decyzja być wydana. Złożyłem interpelację do ministra Kierwińskiego – dodał Marcin Horała.

W ramach budowy lotniska nabyto ponad 1300 gruntów. Pojawili się prywatni inwestorzy, a na wiosnę był planowany odbiór projektu budowlanego.

https://twitter.com/mhorala/status/1752368172580127069

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego zdominowała pierwszą dyskusję, jaką podjął Zespół Pracy dla Polski. To zespół zbudowany przez Prawo i Sprawiedliwość  gdzie wykuwać może się oferta programowa partii i propozycja, która – według opozycji – ma być ponadpartyjna; propozycja – jak mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński – powstająca mimo silnego sprzeciwu partii, wobec tego, co rząd robi z mediami publicznymi i prokuraturą.

– To nie zwalnia nas od pracy odnoszącej się do merytorycznych kwestii związanych z rozwojem naszego kraju i z wykorzystaniem jego szans – mówił Jarosław Kaczyński.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1752300906635313600

W dyskusji wzięli udział obok polityków także eksperci. Ekonomista, dr Artur Bartoszewicz, wskazywał, że czas porzucić myślenie, w którym będziemy dopasowywać się do ograniczeń, jakie nakładane są na nas poza Polską. Protestował przeciwko zawężeniu dyskusji o Centralnym Porcie Komunikacyjnym wyłącznie do ruchu pasażerskiego. Wyliczał ekonomiczne atuty inwestycji.

– To są ogromne wpływy budżetowe zarówno z ceł, jak i podatku VAT. To jest projekt i program, który ma szansę tylko w obszarze lotniska zwrócić się w okresie 12 lat – wyjaśnił ekspert.

Wyliczenia, jakie przywołał dr Artur Bartoszewicz, wskazują na niewielki udział Polski w przewozach cargo, a Centralny Port Komunikacyjny może nam pomóc wzrosnąć 20-krotnie i podbić 1/5 europejskiego rynku. Za inwestycją przemawiają też argumenty wojskowe. Gen. Dariusz Wroński zauważył, że logistyka jest elementem bezpieczeństwa i musi pozwolić wojsku na działanie. Port Lotniczy Jasionka, który jest dziś mocno obciążony, jest za blisko granicy, co naraża go na działania agresora. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na zachód od Warszawy.

– Wojsku zostaną stworzone odpowiednie warunki do realizacji zadań obronnych w stałej gotowości bojowej i w czasie wojny – zaznaczył gen. Dariusz Wroński, b. dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców postulował, by uczynić z Centralnego Portu Komunikacyjnego inwestycję ponadpartyjną.

– Zaproponować rozejm rządowi w tej dziedzinie – wyjaśnił Cezary Kaźmierczak.

Premier Donald Tusk do tej propozycji odniósł się pośrednio.

– Na razie panowie wydają mi się zainteresowani nie interesem Polski, tylko awanturą i chaosem – powiedział Donald Tusk.

Wstrzymywanie jednak już dziś budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to – według publicysty Marka Budzisza – igranie z ogniem już teraz, gdy Rosja testuje wydolność naszego systemu komunikacyjnego. Centralny Port Komunikacyjny to element odstraszania agresora.

– To jest wyzwanie, jeżeli nie zostanie podjęte i zrealizowane, uniemożliwi skuteczną politykę odstraszania Federacji Rosyjskiej w czasie pokoju – ocenił Marek Budzisz.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński odrzucił tezę, że w Polsce walczą ze sobą dwa wrogie plemiona. Tę rywalizację uznał za batalię o suwerenność.

Między tymi, którzy chcą Polski podmiotowej, niepodległej, a dwoma potężnymi lobby, czyli starym rosyjskim, i niemieckim – wskazał Jarosław Kaczyński.

W przyszłości Zespół Pracy dla Polski może zająć się m.in. cenami energii. Może też pracować nad nowym modelem gospodarczym rozwoju kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl