fot. https://twitter.com/PLinLithuania

Współpraca IPN z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy

Instytut Pamięci Narodowej podpisał porozumienie dotyczące współpracy z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Podczas ceremonii podpisania umowy prezes IPN, dr Karol Nawrocki, wskazał, że porozumienie zawarte z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy ma na celu poszukiwanie miejsc spoczynku ofiar totalitaryzmów. Przytoczył również słowa jednego z wodzów indiańskich, że nie porzuca się miejsca, ziemi, w których są szczątki naszych ojców i naszych poprzedników.

Dr Karol Nawrocki podziękował dyrektorowi Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy za współpracę z IPN. Dodał, że dzięki niej udaje się zlokalizować nieznane miejsca pochówku osób, które zginęły w walkach z nazizmem i komunizmem.

Chciałem serdecznie podziękować dyrektorowi Bubnysowi za tę współpracę z Centrum Badań nad Ludobójstwem i Ruchem Oporu na Litwie, która rozpoczęła się w 2017 roku. Przyniosła już pierwsze efekty wokół majątku Tuskulanum i na cmentarzu ewangelickim w Augustowie. Chciałem także podziękować za tę współpracę, która odbywa się na niwie archiwalnej i badawczej – mówił.

Dyrektor Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, dr Arnus Bubnys, powiedział, że współpraca obejmuje wspólną organizację wystaw i wydawanie publikacji historycznych. Przypomniał również, że Litwa i Polska ucierpiały z powodu systemów prowadzonych w obu krajach, jakimi są nazizm i komunizm. Wyraził przekonanie, że współpraca z IPN będzie nowym etapem, który pozwoli przynieść oczekiwany rezultat, jakim jest odnalezienie miejsc pochówku osób poległych w walce z totalitaryzmem.

Dzisiaj zaczynamy nowy etap naszej współpracy, która w tym momencie będzie ukierunkowana na poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych nazistowskiego i komunistycznego; prace związane z ekshumacją, upamiętnieniem tych ofiar – podkreślał.

Szef Służby Zagranicznej, Arkady Rzegocki, powiedział, że zbrodnie popełniane przez Rosję na Ukrainie pozwolą nam lepiej zrozumieć pojęcie komunizmu.

Zrozumienie tego, czym był komunizm, jest niezwykle ważne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, w kontekście zbrodni, których jesteśmy dzisiaj świadkami, a które dzieją się w sąsiednim kraju – mówił Arkady Rzegocki.

Zapewnił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie wspierać wysiłki Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy oraz IPN.

TV Trwam News

drukuj