IPN o wkładzie polskich uczonych w rozwój cywilizacji

Najsłynniejsze wynalazki świata i epokowe odkrycia, które zmieniały nasze życie to dzieła także polskich uczonych. Pięć tomów, ponad 2400 stron, ponad 1300 biogramów, często odtworzonych po raz pierwszy, bogata dokumentacja źródłowa – to najkrótsza charakterystyka unikatowego słownika „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę…”, wydanego przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.

IHN PAN i IPN chcą przypomnieć o wybitnych, a często zapomnianych Polakach. Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Nauki PAN zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 4 lutego (czwartek), o godz. 12.00, w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. Konferencja odbędzie się w przeddzień 83. rocznicy decyzji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

To Polacy stworzyli fundamenty współczesnej elektroniki, podstawowy składnik nawozów sztucznych, najsłynniejszy radiotelefon świata – walkie-talkie, wykrywacz min używany przez wszystkie armie świata, bombę wodorową, pierwszy pojazd księżycowy czy podstawy hologramu – to dzieła Jana Czochralskiego, Ignacego Mościckiego, Henryka Magnuskiego, Józefa Kosackiego, Mieczysława Bekkera czy Mieczysława Wolfke.

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie pięciotomowa publikacja „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki”, wydana pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego w ramach projektu Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.

Przedstawione zostaną także założenia kampanii informacyjnej i programu edukacyjnego opartego na słowniku, a także pierwszy z serii filmów dokumentalnych „Wielcy polscy wynalazcy II Rzeczpospolitej”.

Więcej informacji na temat słownika „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę…”, można znaleźć [tutaj].

O prof. Bolesławie Ostrowskim powstał film pt. „Fenomen polskości” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej.

IPN

drukuj