fot. https://twitter.com/szelaag

Otwarcie Izby Pamięci IPN w budynku dawnej katowni NKWD i UB

Na warszawskiej Pradze zakończyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Izby Pamięci Instytutu Pamięci Narodowej w budynku dawnej katowni NKWD i UB. Miejsce to jest poświęcone upamiętnieniu zamordowanych bestialsko żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Placówka będzie dostępna dla zwiedzających od niedzieli. To data nieprzypadkowa, bo 1 marca już po raz 10. będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce. W latach 1945–48 była to siedziba aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Izba będzie pełnić rolę edukacyjną – wskazał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– To będzie miejsce, które w założeniu Instytutu Pamięci Narodowej będzie tętniło życiem. Tutaj będzie można odbywać lekcje muzealne, spotkania edukacyjne, spotkania z historykami, a wreszcie spotkania ze świadkami wydarzeń, bo przecież mamy w naszym gronie jeszcze, dzięki Bogu, bardzo wielu tych, którzy walczyli po 1945 roku o wolność. Strzelecka stanie się z miejsca zapomnianego – miejscem pamięci oraz wychowania i edukacji – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

W otwarciu izby udział wzięli m. in. szef IPN dr Jarosław Szarek, prezydencki minister Wojciech Kolarski, parlamentarzyści oraz działacze społeczni. To już kolejne miejsce na mapie stolicy, pokazujące trudną i bolesną historię naszej ojczyzny w XX wieku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj