fot. twitter.com/ipngovpl

IPN przypomni historię kpr. Piotra Konieczki – żołnierza poległego przed atakiem na Westerplatte

Historię kpr. Piotra Konieczki, który mógł być pierwszym żołnierzem poległym podczas II wojny światowej przypomni, dzięki przygotowywanym publikacjom, poznański oddział IPN. Grób bohatera w Śmiłowie (Wielkopolskie) ma być otoczony opieką państwa.

Piotr Konieczka był żołnierzem rezerwy, służył w plutonie wzmocnienia placówki Straży Granicznej w Jeziorkach, Komisariat SG Kaczory. Poległ 1 września 1939 roku o godzinie 1.40 w trakcie obrony urzędu celnego.

Gdy urząd zaatakowała grupa niemieckich dywersantów, załoga wycofała się z budynku. Ich odwrót osłaniał Piotr Konieczka, strzelając z ręcznego karabinu maszynowego. Według przekazów, w trakcie wymiany ognia żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy zabili kolbami.

Jak powiedział dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, bohaterski kapral i jego historia zasługują na dużo większą niż teraz obecność w powszechnej świadomości – lokalnie, w Wielkopolsce i w kraju. Instytut zapowiedział przygotowanie materiałów i opracowań poświęconych Konieczce.

„Byłoby dobrze, gdyby ta postać była lepiej upamiętniona, by była wykorzystana w lokalnych środowiskach do popularyzacji postawy patriotycznej. Historia Piotra Konieczki pokazuje, jak w naszych małych ojczyznach ludzie reagowali w chwilach próby. Jako IPN będziemy starali się przypominać tę postać” – powiedział Rafał Reczek.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN poinformował, że po zakończeniu kwerendy materiałów archiwalnych, które dotyczą kaprala Piotra Konieczki instytut przygotuje publikacje historyczne i informacyjne.

„Jako IPN podejmiemy też starania mające na celu wpisanie jego mogiły do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Dzięki temu grób ten znajdzie się pod opieką państwa” – wskazał.

Historycy są przekonani, że śmierć Konieczki nastąpiła w trakcie działań wojennych. Świadczy o tym fakt, że po zdobyciu urzędu celnego Niemcy nie wrócili za granicę, tak jak to było w przypadku prowokacji.

W 2009 roku w Jeziorkach odsłonięto obelisk upamiętniający żołnierza. Postać Konieczki przypomina też krzyż i kamień umieszczony niedaleko miejsca, gdzie znajdował się Urząd Celny w Jeziorkach.

Piotr Konieczka był rolnikiem. Urodził się 29 kwietnia 1901 r. we wsi Czarże koło Chełmna (Kujawsko-Pomorskie). W latach 20. wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił gospodarstwo rolne w Brodnej. W podlegającej komisariatowi SG w Kaczorach placówce Jeziorki służył w plutonie wzmocnienia od lata 1939 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl