fot. Maja Stasyszyn

Wizja przyszłości – Dzień Otwarty AKSiM

30 marca 2022 roku w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się Dzień Otwarty zorganizowany we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Wydarzenie było wynikiem podpisania przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej 15 marca 2022 roku listu intencyjnego o współpracy z tym organem państwowym.

Wydarzenie rozpoczęło się w auli AKSiM, a jako pierwszy zabrał głos i otworzył spotkanie o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM.

–  Cieszę się, że otwiera się nie tylko wielka możliwość zagospodarowania wielkiej przestrzeni powietrznej, ale też współpracy między Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej ­­– podkreślił o. dr Zdzisław Klafka.

Wśród prelegentów był także Adrian Mól, wiceprezydent Torunia oraz absolwent Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest organem państwowym podlegającym pod Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Wykład wprowadzający wygłosił Janusz Janiszewski, p.o. Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

– Toruń to miasto innowacji. Setki lat temu Mikołaj Kopernik wzbił się w kosmos i poruszył ziemię. Dzisiaj jesteśmy na początku takiej podróży, gdzie to niebo jest bliżej nas i wszystko, co porusza się w powietrzu, będzie działać na naszą korzyść. Jestem szczęśliwy, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej może otwierać się na młode osoby. (…) Dzisiaj drony stają się naszą codziennością – zwrócił uwagę Janusz Janiszewski.

Następnie głos zabrał Maciej Włodarczyk, członek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Prelegent poruszył temat „Koordynacji lotów via PansaUTM”.

– Drony to zdalnie sterowane statki powietrzne, wywodzą się one z modelarstwa. Już w 2009 roku próbowano latać dronami – powiedział członek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Później słowo do zebranych skierował Mateusz Zelek, członek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Prelegent wyjaśnił temat „NaviHub i iTEC”.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę i pokazy w plenerze na terenie kampusu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczestnicy wydarzenia mogli udać się do trzech stref, aby zgłębić swoją wiedzę i poznać tajniki kontroli lotów. Stanowiska podzielone były na trzy strefy: BSP, Innowacji, a także Kontroli Ruchu Lotniczego.

W dziale BSP obecni na wydarzeniu mogli dowiedzieć się o praktycznym zastosowaniu dronów w telewizji, a pokierowania lotem dronu wokół kampusu. Strefa Innowacji to miejsce, gdzie uczestnicy poznali takie obszary: CAT, iTEC oraz projekty SESARowe. Ostatnim miejscem przygotowanym dla zgromadzonych była strefa Kontroli Ruchu Lotniczego, która umożliwiła uczestnikom wykonanie testów sprawdzających predyspozycje, a także spotkanie z kontrolerem lotów.

Dzień Otwarty w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu był także okazją do zachęcenia młodych ludzi, aby dołączyli do grona studentów naszej uczelni. Studiuj z nami!

Agata Mieczkowska/Zespół Prasowy AKSiM

drukuj