fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wicepremier prof. P. Gliński: Wciąż za mało mówi się o świadectwie polskiego niezłomnego ducha, jakim jest „Żegota”

W środku ciemnej nocy niemieckiej okupacji różne bardzo odległe od siebie środowiska polityczne i ideologiczne utworzyły organizację, której celem stało się dawanie nadziei wszystkim, których nazistowskie Niemcy skazały na śmierć – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w liście skierowanym do uczestników konferencji pt. „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom”, która odbyła się w Toruniu.

List wicepremiera prof. Piotra Glińskiego odczytał Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Czuba.

W poniedziałek w Kaplicy Polskich Męczenników przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się konferencja upamiętniającą 80. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom. [czytaj więcej]

Minister prof. Piotr Gliński w wystosowanym z tej okazji liście wskazał, że Rada Pomocy Żydom, która powstała w grudniu 1942 roku nazywana była pod kryptonimem „Żegota”. Gość konferencji podkreślił również, że była to organizacja wyjątkowa w skali europejskiej. Na przekór podziałom i różnicom w poglądach podjęto wielkie ryzyko pomocy żydowskim współobywatelom.

– Pomoc w okupowanej Polsce była zagrożona karą śmierci. W takich warunkach Rada Pomocy Żydom prowadziła pięć rodzajów pomocy: legalizacyjną poprzez zdobywanie metryk chrztu, finansową, mieszkaniową, lekarską i dziecięcą – napisał w liście minister prof. Piotr Gliński.

Dodał, że „Żegota”  wspierana była przez Rząd Polski na uchodźstwie. Dzięki działalności „Żegoty” uratowano tysiące Żydów przed zagładą śmierci.

– Dwa i pół tysiąca uratowanych przed śmiercią żydowskich dzieci, czy 50 tysięcy wydanych fałszywych metryk chrztu to niewiele wobec ogromu tragedii zagłady. W warunkach niemieckiej okupacji i ciągłego zagrożenia życia (…) liczba ocalonych pokazuje wielkość zaangażowania członków i współpracowników „Żegoty” – podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury zaznaczył, że jest wdzięczny za organizowanie konferencji, która przypomina o świadectwie polskiego niezłomnego ducha.

– Jestem wdzięczny, że na konferencji w Toruniu zorganizowanej przez fundację Lux Veritatis i Akademię Kultury Społecznej i Medialnej przypominamy i nagłaśniamy wydarzenia sprzed 80 lat. Cieszę się, że to miejsce, w którym się spotykamy – Kaplica Pamięci, Park Pamięci Narodowej oraz muzeum Pamięć i Tożsamość, które dzięki dofinansowaniu ministra kultury dziedzictwa narodowego staje się narodowym mauzoleum opowiadającym o polskich bohaterach, także tych z „Żegoty”, często zapomnianych i nieznanych. (…) Mam nadzieję, że to miejsce zawsze będzie przypominało o tych wszystkich, którzy w najciemniejszych latach II wojny światowej zachowali się, jak trzeba – wskazał prof. Piotr Gliński.

radiomaryja.pl

drukuj