Sejm wysłuchał założeń programowych prof. Glińskiego

Prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego, w jednej z sal sejmowych przedstawił założenia swojego programu. Jego wypowiedź zaprezentował na Sali Plenarnej na tablecie były premier Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu nie wyraziła zgody na wystąpienie prof. Piotra Glińskiego na Sali Plenarnej.

Zamierzeniem ustawodawcy, ale również naszym było to, żeby takie wystąpienie mogło być wygłoszone z mównicy sejmowej. Niestety pani marszałek Ewa Kopacz, nie przystała na to. Chociaż zarówno tradycja, precedensy, wystąpienie w 1989 roku pana Tadeusza Mazowieckiego z mównicy sejmowej – choć nie był ani posłem, ani senatorem – miało miejsce. Dziś niestety panują w naszym kraju inne obyczaje, które w naszej ocenie są sprzeczne z elementarnymi zasadami demokracji – podkreślił poseł Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PIS. 

Ten rząd rządzi bardzo źle, a złe lub bardzo złe rządy trzeba odwoływać – oświadczył w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że rząd jest niezdolny do samonaprawy, a nawet najgorsi ministrowie nie są odwoływani. Podsumował, że jest alternatywa personalna w postaci prof. Piotra Glińskiego i uruchomił tablet, z którego odtworzone zostało wystąpienie kandydata PiS na premiera wygłoszone przed południem na konferencji prasowej

Prof. Piotr Gliński na początku przemówienia akcentował, że rząd techniczny powoływany jest w momencie szczególnego przesilenia politycznego spowodowanego kryzysem władzy. Stwierdził, że w Polsce mamy do czynienia z takim właśnie kryzysem.

– Możemy wyróżnić 10 wymiarów polskiego kryzysu: spada tempo wzrostu PKB; 2/3 młodych Polaków uważa, że lepiej żyłoby im się w innym kraju; kryzys fiskalny – dług publiczny sięga 900 mld zł; kryzys rynku pracy – bezrobocie osiągnęło ponad 14 proc.; kryzys zaufania do władzy i instytucji państwa; kryzys zaufania obywateli do siebie nawzajem. Mamy najniższe wskaźniki kapitału społecznego w Europie; kryzys demograficzny; kryzys wartości, objawiającej się kultem pieniądza i przemocy. Mamy także kryzys niesprawnego państwa – co najlepiej widać w tragedii polskiego systemu zdrowia oraz kryzys polityki zdominowanej przez agresję i kłamstwo – powiedział prof. Piotr Gliński.

Profesor dodał, że jedynym lekarstwem na ten kryzys jest rząd techniczny.

– Rząd, który ma możliwości. Po pierwsze należy energicznie zabrać się do naprawy gospodarki i państwa, przeciwdziałać bezrobociu, zapaści w służbie zdrowia, biedzie i emigracji zarobkowej Polaków. Po drugie, może załagodzić kryzys zaufania do władzy, zastąpić propagandę medialną realną, uczciwą komunikacją. Po trzecie, może pozbawić wpływu różnorakie grupy interesów, żerujące na polskim państwie, gospodarce i uniemożliwiające dobre rządzenie. Po czwarte wreszcie, może zmienić styl dominującej w Polsce polityki; z polityki zarządzanej przez nienawiść i emocje na politykę merytoryczną, programową, realizującą dobro publiczne. Może skończyć z tą wyniszczającą Polskę wojną polityczną – podkreślił kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Prof. Gliński akcentował, że potrzebne są rzeczywiste i zdecydowane reformy, bo tylko one przyniosą trwałą zmianę polskiej gospodarki, polskiego państwa i polskiej wspólnoty.

Dlatego priorytetami programowymi rządu technicznego są: praca i gospodarka; sprawne państwo i instytucje publiczne w tym przede wszystkim sprawna służba zdrowia i sprawne instytucje pomocy polskiej rodzinie; republikańskie państwo obywatelskie, czyli wsparcie dla oddolnego organizowania się ludzi dla dobra publicznego; odbudowa zaufania społecznego i polskiej wspólnoty, a w tym obszarze szczególna troska o polską kulturę i polską szkołę – powiedział prof. Piotr Gliński.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl