fot. PAP/Piotr Nowak

Wicepremier P. Gliński: Otwarcie kin i teatrów będzie możliwe dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki

Otwarcie kin i teatrów będzie możliwe dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki – mówił w Radiowej Jedynce wicepremier prof. Piotr Gliński. Chodzi o to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo obywateli.

Od poniedziałku swoją działalność wznowiły niektóre muzea, galerie sztuki, biblioteki czy archiwa. O ich otwarciu decyduje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Pozostaje pytanie o to, kiedy otwarte zostaną kina i teatry?

– Dopiero w IV etapie, ponieważ to są na ogół masowe imprezy, duże zbiorowiska osób, co jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia epidemii. Natomiast kina samochodowe i kilka innych aktywności kulturalnych może będzie możliwe otwarcie wcześniej, np. małe plany filmowe chcemy uruchomić wcześniej – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier pytany był także o to czy w kinach i teatrach będziemy siedzieć w odstępie kilku metrów od innych widzów.

– Nie sądzę. Raczej byśmy chcieli otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne z nich korzystanie – wskazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury wskazał jednak, że jeśli właściciele kin czy teatrów będą chcieli je otworzyć w reżimie sanitarnym, być może władze się na to zgodzą, ale – jak dodał wicepremier – to raczej kwestia przyszłości.

TV Trwam News

drukuj