fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wicepremier P. Gliński: Bez aktywności obywatelskiej nie ma demokracji

Bez aktywności obywatelskiej nie ma demokracji – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na konferencji prasowej w poniedziałek, poświęconej konsultacjom wojewódzkim na temat „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, które w woj. łódzkim odbędą się 28 października.

„Żadna demokracja ani wspólnota polityczna nie funkcjonuje bez dobrze działającego dialogu między pokoleniami, a także bez organizowania się obywateli oddolnie – także młodych obywateli. Bez aktywności obywatelskiej nie ma demokracji, nie ma także dobrobytu i perspektyw rozwojowych dla żadnej wspólnoty politycznej czy kulturowej. Od 6 lat przykładamy bardzo duża wagę do organizowania się społeczeństwa obywatelskiego, a także dla współpracy z bardzo ważnym w demokracji podmiotem, jakim jest młode pokolenie” – podkreślił wicepremier na konferencji prasowej w poniedziałek, zorganizowanej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

W spotkaniu poświęconym konsultacjom wojewódzkim na temat „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” – wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej – które odbędą się 28 października, Gliński brał udział zdalnie, podobnie jak pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek.

„Konsultacja odbywa się w duchu polityki deliberatywnej, która umożliwia jak najszerszą debatę. Wykorzystując nowoczesne technologie internetowe, każdy młody obywatel może brać udział w rozmowie o sprawach, które są podstawowe dla jego pokolenia i dla Polski. Ta strategia konsultowana jest regionalnie” – dodał Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że zależy mu na zaproszeniu do debaty jak najszerszego grona młodych osób o różnorodnych poglądach.

„Chodzi o to, by był to obszar ucierania się różnych poglądów, w sposób demokratyczny, z zachowaniem procedur koniecznych do formułowania priorytetów czy hierarchii aksjologicznych, czy programowych. Rząd polski jest zainteresowany tym, by demokracja polska była żywa. My się nie boimy dyskusji i debaty programowej – wręcz przeciwnie. My odczuwamy w świecie – także w Unii Europejskiej i w Polsce – deficyt dobrej programowej debaty. Często debata w sferze publicznej ogranicza się do emocji, zagrywek marketingowo-pijarowych. Niestety, brakuje pogłębionej, merytorycznej debaty na argumenty, a nie na różnego rodzaju triki” – wyjaśnił.

Z kolei wiceminister Mazurek podkreślał ogromny zasięg i historyczną skalę konsultacji.

„Już w tej chwili kilkanaście tysięcy osób z 11 województw wzięło udział w tym projekcie. Jest on wyjątkowy, bo kompletnie odwracamy strukturę procesu legislacyjnego i nie wychodzimy do młodych ludzi z naszymi wizjami, lecz rozpoczynamy od rozmowy. To właśnie młodzi ludzie zadecydują, co znajdzie się w tej strategii” – dodał.

Mówił, że podczas konsultacji poruszany jest szeroki zakres tematów – od edukacji poprzez rynek pracy, przedsiębiorczość, kulturę, politykę prorodzinną i mieszkaniową, zdrowie i sport, ekologię oraz miejsce Polski w UE. Mazurek zaznaczył też, że dotychczasowa frekwencja jest bardzo wysoka i w wielu województwach sięgała kilku tysięcy osób.

Konsultacje dla woj. łódzkiego rozpoczną się 28 października o godz. 17.00. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem https://strategiamlodych12.webankieta.pl/.

Zapisów na wydarzenie odbywające się zdalnie, w formie wideokonferencji, można dokonywać do 27 października do godziny 12.00.

Więcej informacji na temat konsultacji jest na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia”.

PAP

drukuj