fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. P. Gliński: Polska nie przestanie szukać zagrabionych w czasie II wojny światowej dóbr kultury

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, zapewnił w wydaniu słowackiego internetowego dziennika „Sztandard”, że Polska nigdy nie przestanie szukać zagrabionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. W tekście przybliżył trwającą akcję „puste ramy”.

W ramach akcji, która rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku, w największych polskich muzeach można zobaczyć puste ramy. 

„To kampania informacyjna, która ma na celu przypomnienie o dziełach sztuki z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych, które zostały utracone (skradzione, zniszczone) w wyniku II wojny światowej”– napisał prof. Piotr Gliński.

 Przypomniał, że według szacunków, na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 roku zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki. Już w 1942 roku oceniano, że straty w samych zasobach muzealnych wyniosły 50 procent stanu przedwojennego.

„Puste ramy pojawiły się do tej pory w 12 muzeach – największych muzeach narodowych, a także mniejszych instytucjach regionalnych, muzeach okręgowych. Specjalnie przygotowane tablice i oznaczenia przypominają o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zrabowanych z tych muzeów w czasie II wojny światowej przez najeźdźców – z Zachodu i ze Wschodu” – napisał minister kultury.

Dodał, że w ramach akcji zwiedzający zobaczyć mogą też oryginalne puste ramy, które pozostały po zagrabionych obiektach.

Minister Piotr Gliński zwrócił uwagę, że jedną z „pustych ram”, ramę po obrazie Rafaela „Portret młodzieńca”, który należał do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, na co dzień zobaczyć ją można w krakowskim muzeum. Przypomniał, że w filmie „Obrońcy skarbów” z 2014 roku w reżyserii George’a Clooneya znajduje się scena, w której uciekający Niemcy likwidują jedną ze składnic dzieł sztuki, podpalając zgromadzone tam obiekty. „Portret młodzieńca” znika w płomieniach.

„Jesteśmy jednak przekonani, że w rzeczywistości tak się nie stało. Państwo polskie nigdy nie przestanie poszukiwać tego wyjątkowego dzieła oraz innych zagrabionych w czasie II wojny światowej dóbr kultury. Naszym celem jest sprawić, aby puste ramy i gabloty w polskich muzeach zapełniły się odzyskanymi dziełami” – napisał minister Piotr Gliński.

Tekst w internetowym, konserwatywnych dzienniku „Sztandard” ukazał się dniu polskiego święta narodowego w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są [tutaj].

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl