fot. twitter.com/PiotrUscinski

Wicemin. P. Uściński w TV Trwam: Chcemy, żeby w Polsce panował ład przestrzenny

Przez ostatnie 20 lat brakowało planów miejscowych i często osiedla powstawały w oparciu o warunki zabudowy, które w wielu miejscach powodowały sytuacje, jakie możemy nazwać patodeweloperką, chaosem przestrzennym. Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym spowoduje, że zapanujemy nad tymi trudnymi sytuacjami. Chcemy, żeby w Polsce panował ład przestrzenny i żeby samorządy miały do tego dobre narzędzia – mówił we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

Prawo i Sprawiedliwość ogłasza nowe propozycje programowe. Jedną z nich – „Przyjazne osiedle” – ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Program polegać ma na unowocześnieniu starych blokowisk. [czytaj więcej]

– Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy formacją, która znana jest z tego, że realizuje program, realizuje swoje zapowiedzi. Więc jeśli przedstawiamy program, przedstawiamy konkretne zapowiedzi, to myślę, że Polacy mogą być pewni, że zrealizujemy je po wyborach. Myślę, że mieszkańcy bloków, którzy mieszkają już tam 30, 40, może więcej lat i czują się trochę zapomniani, rozważą w swoich głowach, czy chcą taki rząd, który będzie realizował tego typu zapowiedź. To jest program bardzo potrzebny Polsce – mówił Piotr Uściński.

Zwrócił uwagę, że dziś mieszkanie w starych blokach jest trudne, ponieważ często nie zostały one poddane termomodernizacji, a nawet jeśli je kiedyś ocieplono czy wymieniono w nich okna, to i tak usprawnienia te nie spełniają obecnych standardów.

– Jeżeli takie bloki ztermomodernizujemy, jeżeli postawimy na dachu panele fotowoltaiczne, to obniżą się koszty użytkowania tych budynków, będzie wygodniej – przekonywał wiceszef resortu rozwoju i technologii.

W blokach – zwłaszcza niższych, czteropiętrowych – brakuje też wind.

– Pamiętam, jak jeździłem do babci mojej żony, która mieszkała właśnie w takim bloku na czwartym piętrze. W starszym wieku wchodzenie po schodach na czwartą kondygnację jest uciążliwe. Dzisiaj mamy taką sytuację, że w budynkach oddawanych 30-40 lat temu do użytkowania, wtedy zamieszkiwanych przez młode rodziny, teraz mieszkają starsze osoby, często z niepełnosprawnościami. W tych blokach są potrzebne windy – zaznaczył wiceminister.

Istotna w przypadku starych bloków jest też kwestia przylegających do nich parkingów, wymagających nierzadko dostosowania do współczesnych warunków. Unowocześnienie parkingów polegać by mogło także na uczynieniu ich podziemnymi lub piętrowymi tak, by na nich urządzić można było skwery czy place zabaw.

Wszystkie proponowane przez PiS zmiany w tych obszarach mają na celu podniesienie poziomu cywilizacyjnego na blokowiskach z wielkiej płyty.

– Polska jest dumnym krajem, dumnym państwem, które stać na to, żebyśmy rewitalizowali takie osiedla – stwierdził gość „Polskiego punktu widzenia”.

Choć czasom komunizmu można zarzucić wiele fatalnych błędów, tak planowanie przestrzeni miejskiej stało wówczas na dość wysokim poziomie. Na blokowiskach przewidziano m.in. miejsca na szkoły czy sklepy. Obecnie wśród deweloperów dominuje inna strategia – każda wolna przestrzeń jest wykorzystywana na budowę mieszkań.

– Faktycznie osiedla kiedyś były przemyślane. Teraz mamy w Polsce taką sytuację, że przez ostatnie 20 lat brakowało planów miejscowych i często osiedla powstawały w oparciu o tzw. wuzetki – warunki zabudowy, które w wielu miejscach powodowały sytuacje, jakie  możemy nazwać patodeweloperką, chaosem przestrzennym. Dlatego przyjęliśmy nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym. Ta nowelizacja jest podpisana przez prezydenta, opublikowana i dosłownie za dwa tygodnie wchodzi w życie. Nowa, poprawiona ustawa spowoduje, że zapanujemy w jakiejś perspektywie czasowej nad tymi trudnymi sytuacjami. Chcemy, żeby w Polsce panował ład przestrzenny i żeby samorządy miały do tego dobre narzędzia – mówił Piotr Uściński.

Plan ogólny będzie prawem miejscowym obowiązującym wszystkich. Na jego podstawie będą tworzone plany miejscowe.

Do poruszanych wcześniej problemów dodać należy jeszcze ogólnie złą sytuację na rynku mieszkań. Polacy narzekają na wysokie ceny lokali mieszkalnych.

– W Polsce możemy rozwiązać problemy mieszkaniowe jedynie, budując dużo mieszkań. To, co było za czasów Platformy Obywatelskiej i PSL-u – niska podaż na rynku mieszkań i związany z tym mały popyt, to jest już przeszłość. Wtedy, w 2014-2015 roku mieliśmy poniżej 150 tys. nowych mieszkań oddawanych do użytkowania. Zeszły i poprzedni rok to jest ponad 230 tys. mieszkań, czyli rocznie buduje się o 60 proc. więcej mieszkań niż za czasów Platformy – zwracał uwagę wiceminister rozwoju i technologii.

Więcej propozycji programowych poznamy w sobotę 9 września, podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl