fot. pixabay.com

Polskie budownictwo weszło na ścieżkę szybkiego rozwoju

Według wstępnych danych GUS w 2021 roku do użytkowania oddano blisko 235 tysięcy mieszkań, czyli o 6,3 proc. więcej niż przed rokiem. Dominującą rolę odgrywało budownictwo deweloperskie, a w drugiej kolejności indywidualne. Wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński, ocenił, że miniony rok w budownictwie mieszkaniowym był rekordowo dobry.

Wiceminister Piotr Uściński zaznaczył, że liczba oddawanych mieszkań rośnie systematycznie od 6 lat. W ubiegłym roku – jak wskazał – była rekordowa od ponad 40 lat. Polityk podkreślił, że jeśli chodzi o ich łączną powierzchnię, to wynik jest najlepszy w historii.

– Przez ostatnie sześć lat systematycznie rosła ilość oddawanych mieszkań. W 2015 roku było to około 150 tysięcy mieszkań, a teraz mamy ponad 230 tysięcy mieszkań oddanych do użytku. To pokazuje skalę naszej polityki w tym zakresie. Polakom żyje się lepiej i mają większe realne dochody oraz możliwości zakupu mieszkania. Zapotrzebowanie na mieszkania powoduje, że buduje ich się bardzo dużo. Liczymy na to, iż tendencja będzie utrzymana. Patrząc na dane dotyczące wydanych decyzji budowlanych, nie powinno być gorzej w obecnym roku i w następnych latach – mówił wiceminister Piotr Uściński.

Resort rozwoju podkreślił, że w ub.r. o prawie 24 proc. zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem. W grudniu w budowie było jeszcze ponad 871 tys. mieszkań.

RIRM

drukuj