Trzeci kwartał przyniósł wzrost gospodarczy dla Polski

W trzecim kwartale tego roku polska gospodarka wzrosła o pół procent, licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego szacunku Produktu Krajowego Brutto.

Główny ekonomista z Banku Pocztowego, Monika Kurtek, powiedziała, że niektóre informacje o stanie gospodarki w trzecim kwartale okazały się pozytywnym zaskoczeniem.

– Elementem głównym jest duży wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. Rynek spodziewał się niewielkiego minusa, bo konsumpcja spadała w pierwszym i drugim kwartale, tak więc wydawało się, że jeszcze w trzecim kwartale pojawi się niewielki minus. Tymczasem mamy wzrost konsumpcji 0,8 proc. rok do roku. Mniejszym zaskoczeniem, ale pozytywną informacją, jest wzrost inwestycji o 7,2 procent. To jest nadal przyzwoity wzrost, inwestycje mają się dobrze – wyjaśniła Monika Kurtek.

Monika Kurtek stwierdziła, iż dynamika wzrostu gospodarczego w całym 2023 roku wyniesie około 0,4 procent.

Ekspert wskazała, że spodziewa się, iż w przyszłym roku nastąpi ożywienie gospodarcze i PKB wzrośnie około 3 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl