GUS podał średnią płacę brutto w przedsiębiorstwach

8 271 złotych – tyle wyniosła średnia płaca brutto w przedsiębiorstwach w kwietniu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to wzrost o 11,3 procent, licząc rok do roku.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że tempo wzrostu wynagrodzeń pozostaje dwucyfrowe nieprzerwanie od ponad dwóch lat.

– Coś się istotnie zmieniło. Ze względu na niską inflację po raz pierwszy od dawna obserwujemy silny wzrost realnej wartości nabywczej wynagrodzeń. W kwietniu płace w sektorze przedsiębiorstw były realnie wyższe o 8,7 procent. Z kolei w przypadku pracowników otrzymujących płacę minimalną roczny wzrost realnej wartości nabywczej wynagrodzenia sięga ponad 18 procent, licząc rok do roku. Silny wzrost wynagrodzeń oznacza także ożywienie w konsumpcji oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego – podkreślił Marcin Klucznik.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w kwietniu było niższe o 0,4 procent niż przed rokiem. Wyniosło niespełna 6,5 miliona. Dane GUS dotyczą firm, w których pracuje powyżej dziewięciu osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl