fot. pixabay.com

Polska gospodarka w recesji

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB Polski w drugim kwartale tego roku spadł o 8,2 procent w skali rok do roku oraz o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

To najgorszy wynik w historii, ale i tak lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Znaleźliśmy się w najgłębszej od 25 lat recesji. Załamanie gospodarcze to efekt obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze w pierwszym kwartale odnotowywaliśmy wzrost na poziomie 2,0 procent.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższych kwartałach nasza gospodarka będzie się odbijać. Od maja trwa bowiem dynamiczna odbudowa życia gospodarczego w naszym kraju.

Tymczasem polska gospodarka najmniej ucierpiała na skutek pandemii wśród krajów Unii Europejskiej. Ze wstępnych danych opublikowanych pod koniec lipca PKB w strefie euro spadło o 12,1 procent rok do roku, zaś na terenie całej UE o 11,9 procent. Najgłębszy spadek PKB aż o 18,5 procent  odnotowano w Hiszpanii. Także gospodarka Francji skurczyła się o 13,8 procent. We Włoszech spadek PKB oszacowano na 12,4 procent, a w Niemczech na 10,1 procent.

 

TV Trwam News

drukuj