fot. PAP/Leszek Szymański

Wicemin. L. Skiba: Wszyscy eksperci zewnętrzni mówią, że niestety gospodarka światowa może spowolnić, ale Polska jest na szczęście w pełni zabezpieczona przed spowolnieniem

Polska jest gotowa na spodziewane w Europie spowolnienie gospodarcze – zapewnił resort finansów. Tematem zajmuje się dziś sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju. W posiedzeniu udział biorą przedstawiciele resortów finansów, inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii.

Po kilkuletnim okresie wzrostu, czeka nas spowolnienie gospodarcze. Makroekonomiści nie mają wątpliwości, że Europę czeka recesja. Na początku marca Europejski Bank Centralny opublikował prognozę makro dla strefy euro. Obniżył w niej prognozy wzrostu PKB strefy euro na 2019 r. o 0,1 punktu procentowego – z 1,2 proc. do 1,1 proc., jednak spowolnienie może dotknąć także np. giganta, jakim są obecnie Chiny.

Co w najbliższych miesiącach czeka polską gospodarkę? Wiceminister finansów Leszek Skiba zaznaczył, że nasz kraj jest gotowy, aby zmierzyć się efektami spowolnienia.

– Generalnie świat zawsze rozwija się po tych cyklach, są okresy lepsze i gorsze. Widać także, że są pewne napięcie pomiędzy USA a Chinami, to też powoduje, że gospodarka chińska może wpaść w spowolnienie. Również amerykańska gospodarka wykazuje pewne turbulencje, w Niemczech też jest teraz gorszy okres, co widać po wskaźnikach koniunktury. To wszystko składa się jakby na to, że to są oznaki pewnego spowolnienia, które ich czeka. Wszyscy eksperci zewnętrzni mówią, że niestety gospodarka światowa może spowolnić, ale Polska jest na szczęście w pełni zabezpieczona przed spowolnieniem. Szczególnie tzw. Piątka Kaczyńskiego jest rozwiązaniem na spowolnienie – powiedział wiceminister Leszek Skiba.

Wiceminister dodał, że dobra sytuacja makroenomiczna Polski, którą można zaobserwować m.in. poprzez sytuację na rynku pracy, pozwoli zmierzyć się z nadchodzącym kryzysem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj