fot. pixabay.com

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie „A-”

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na obecnym poziomie, czyli „A-”. Perspektywa także została utrzymana na poziomie stabilnym.

Rating na poziomie „A-” odzwierciedla zróżnicowaną gospodarkę Polski, charakteryzującą się stabilnym wzrostem i solidnymi ramami polityki ekonomicznej, w połączeniu z członkostwem w UE” – napisano w komunikacie Agencji Fitch. Prognozuje ona, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie w br. do 8,2 proc. PKB, w przyszłym roku wyniesie 5,4 proc. PKB, z kolei za dwa lata obniży się do 4 proc.

Prognozy Agencji odzwierciedlają bardziej optymistyczne szacunki wzrostu gospodarczego w porównaniu do szacunków rządu. W przyszłym roku Fitch prognozuje solidny wzrost inwestycji. Konsumpcja prywatna również ma odbić. Chociaż – jak zaznacza Agencja – „utrzymująca się niepewność może spowodować, że nastroje gospodarstw domowych będą ostrożniejsze niż w ostatnich latach”. PKB skurczy się o 3,5 proc., po czym powróci do wzrostu o 4,5 proc. w 2021 r.

Ryzyko dla wzrostu stanowi możliwość nałożenia nowych obostrzeń sanitarnych, jeżeli wzrośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. W ocenie Agencji, ostatnie spory wewnątrz kolacji Zjednoczonej Prawicy zagrażają stabilności rządów. Jednak przedterminowe wybory z tego powodu wydają się być mało prawdopodobne.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl