Konferencja dotycząca przedsiębiorczości „Asy polskiej gospodarki”

Ludzie, kapitał, technologie i współpraca państwa z przedsiębiorcami – to w ocenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego cztery filary, mające zagwarantować dynamiczny rozwój polskich firm. Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Asy polskiej gospodarki”.

Trudności wynikające z przepisów prawnych czy zła współpraca z urzędami – to największe problemy, z jakimi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy. Bardzo często są oni traktowani jako zło konieczne, tymczasem w dużym stopniu stanowią o sile polskiego PKB.

Wsparcie państwa wobec przedsiębiorców jest niezbędne – wskazał zastępca dyrektora generalnego Kasy Krajowej SKOK Wiktor Kamiński.

– Nie można mówić, że przedsiębiorcy nie potrzebują państwa, przedsiębiorcy nie potrzebują tylko nieuzasadnionych ingerencji państwa w ich działalność. Nie potrzebują jakichś nadmiarowych, restrykcyjnych przepisów – powiedział Wiktor Kamiński.

O współpracy między państwem a przedsiębiorstwami mówił dziś wicepremier Mateusz Morawiecki. Szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wziął udział w konferencji pt. „Asy polskiej gospodarki”. Nie byłoby sukcesu żadnej wielkiej światowej firmy bez jej współpracy z państwem – przekonywał wicepremier.

– Współpraca na różnych poziomach: współpraca w zakresie wspierania badań i rozwoju, współpraca w zakresie ekspansji międzynarodowej, współpraca w zakresie dyplomacji ekonomicznej, współpraca po prostu, która pomagała asom tamtych gospodarek stać się globalnymi czempionami – wskazał Mateusz Morawiecki.

Współpraca przedsiębiorców z państwem, ale także ludzie, kapitał i technologie – to w ocenie Mateusza Morawieckiego cztery filary, które mają przyczynić się do dynamicznego rozwoju polskich firm. Sukces w dużej mierze zależy od sprawności marketingowej, sprzedażowej, technologicznej czy inżynierskiej pracowników – mówił wicepremier.

– Najważniejszy w tym modelu rozwoju gospodarczego jest człowiek i żeby – jak Herman Simon powiedział – ci ukryci mistrzowie, czyli wy i wasze firmy, mogły jeszcze dalej polecieć i rozwinąć skrzydła, to bardzo ważna jest ta pełna kompatybilność i dopasowanie kompetencji i umiejętności, czyli cały system edukacyjny do tego, co wy potrzebujecie – podkreślił Morawiecki.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców rząd chce m.in. wprowadzić nowy model szkolnictwa zawodowego czy tzw. konstytucję dla biznesu. Pomocny ma być również pakiet 100 ułatwień dla przedsiębiorców, dotyczący m.in. relacji z ZUS-em. Fundamentalna jest ekspansja firm za granicę, będąca dowodem na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach światowych – wskazał wicepremier.

– Największe sukcesy odnoszą te państwa, gdzie siła wolnego rynku i niewidzialna ręka rynku jest wsparta przez jak najbardziej widzialną rękę państwa polskiego. My chcemy tę widzialną rękę państwa polskiego zaangażować we wsparcie w waszej ekspansji zagranicznej – podkreślił Morawiecki.

Propozycje Mateusza Morawieckiego pozytywnie ocenia Wiktor Kamiński z Kasy Krajowej SKOK. Jego zdaniem, wsparcie ze strony państwa jest konieczne i bardzo dobrze, że taki projekt został przedstawiony.

W trakcie konferencji zaprezentowano raport na temat tzw. asów, czyli najbardziej dynamicznie rozwijających się dużych polskich firm, mających szansę na podbój zagranicznych rynków.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl