PAP/Tomasz Gzell

Premier M. Morawiecki: Norwid jest jednym z naszych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli

Szef rządu odwiedził dziś rano Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Decyzją Sejmu poeta jest patronem roku 2021. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że twórczość Cypriana Kamila Norwida jest ponadczasowa i wzywa do nowoczesnego patriotyzmu.

Szef rządu spotkał się ze społecznością szkolną, a także zwiedził wystawę poświęconą poecie przygotowaną przez uczniów.Mateusz Morawiecki przypomniał, że w programie filozoficzno-poetyckim Cypriana Kamila Norwida na czoło wysuwają się trzy pojęcia: prawda, dobro, piękno. Ojczyznę definiował jako „społeczny obowiązek”, a siebie jako tego, który ma dbać o „prosty, spójny, interes pospolitej… rzeczy”.

Premier podziękował nauczycielom za trud wkładany w zaszczepianie miłości do pięknej, ale trudnej poezji Cypriana Kamila Norwida wśród młodych. 

Twórczość poety pozostaje aktualna – podkreślał polityk. 

– Per aspera ad astra. Myślę, że Norwid bardzo głęboko wierzył w to, że do wielkości gwiazd musimy dojść poprzez ciężką pracę. Wielkość nie oznacza bogactwa tu na świecie, ale przede wszystkim bogactwo ducha. To była jego wielka wiara. Był dumnym Polakiem, Europejczykiem – powiedział Mateusz Morawiecki.

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, który jest uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka. Poeta urodził się 200 lat temu, 24 września 1821 r. 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj