fot. facebook.com/MorawieckiPL

Premier M. Morawiecki: Z premierem Szwecji poruszyłem temat zwrotu obrazu „Opłakiwanie Chrystusa”

W konstruktywnej, sympatycznej rozmowie z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem poruszyłem zagadnienie, które ma dla Polski i dla mnie osobiście szczególne znaczenie – zwrotu obrazu szkoły Lucasa Cranacha Starszego +Opłakiwanie Chrystusa+ – poinformował na Facebooku premier.

W czwartek we wpisie na Facebooku Mateusz Morawiecki wskazał, że w rozmowie z premierem Szwecji omówił kwestie walki z pandemią COVID-19, Wieloletnich Ram Finansowych oraz współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego powstałego w wyniku inicjatywy Polski i Szwecji.

„Jednak w toku tej sympatycznej rozmowy poruszyłem też zagadnienie, które ma dla Polski i dla mnie osobiście szczególne znaczenie – zwrotu obrazu olejnego szkoły Lucasa Cranacha Starszego +Opłakiwanie Chrystusa+, który jest stratą wojenną z przedwojennej kolekcji Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, znajdująca się dzisiaj w Muzeum Narodowym w Sztokholmie” – zaznaczył premier.

Podkreślił, że bardzo się cieszy, że Muzeum Narodowe w Sztokholmie „pozytywnie zarekomendowało zwrot dzieła sztuki do Polski”.

„Teraz czekamy na podobną decyzję Ministerstwa Kultury Szwecji” – dodał.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości, że w powyższej sprawie mamy do czynienia z dziełem, które stanowi stratę wojenną i powinno zostać zwrócone Rzeczpospolitej Polskiej” – ocenił i wyjaśnił, że obraz znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego w Sztokholmie, „w wyniku zakupu na aukcji w 1970 r.”.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło o zwrot obrazu, przekazując wniosek restytucyjny do Muzeum Narodowego w Sztokholmie w czerwcu 2019 r.

„Od tej pory chciałbym podkreślić dobrą, merytoryczną i ścisłą współpracę Ministerstwa Kultury z muzeum szwedzkim, mającą na celu jak najdokładniejsze ustalenie zarówno tożsamości jak i powojennych losów obrazu” – zaznaczył.

Premier podkreślił, że „w ostatnim okresie udało się dokonać kilku niezwykle istotnych restytucji dzieł sztuki do Polski, za co należą się szczególne gratulacje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wicepremierowi Profesorowi Piotrowi Glińskiemu”. Wśród odzyskanych dzieł wymienił: obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie”, obraz Marcina Zaleskiego pt. „Wnętrze Katedry w Mediolanie”, obraz „Portret damy” Melchiora Geldorpa, gotycki ołtarz Pietas Domini i XVII-wieczny sztambuch, który powrócił do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie 23 czerwca zarekomendowało szwedzkiemu rządowi zwrot Polsce zaginionego po II wojnie światowej obrazu Lucasa Cranacha starszego (szkoła) „Opłakiwanie Chrystusa”, które posiada w swoich zbiorach.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) już w czerwcu 2019 r. złożyło wniosek restytucyjny, i wystąpiło o zwrot obrazu do Muzeum Narodowego w Sztokholmie. „Od momentu przekazania wniosku, resort kultury jest w stałym kontakcie z muzeum i dzięki wspólnym działaniom obu instytucji udało się ustalić powojenną historię dzieła. Muzeum Narodowe w Sztokholmie już wcześniej poinformowało MKiDN o swojej pozytywnej rekomendacji ws. zwrotu dzieła do Polski. Niemniej jednak decyzję o zwrocie obiektu musi podjąć szwedzkie Ministerstwo Kultury. Dokumenty przekazane przez stronę polską w opinii szwedzkiego muzeum jednoznacznie wskazują na proweniencję dzieła” – wyjaśniło MKiDN.

Według Muzeum Narodowego w Sztokholmie obraz Cranacha został zakupiony do muzealnej kolekcji w 1970 r. na aukcji w mieście Mariefred (70 km od Sztokholmu) za kwotę 4 tys. koron. Dyrekcja muzeum twierdzi, że wówczas nie wiedziano, że dzieło sztuki zostało skradzione w Polsce.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl