fot. PAP/ Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Dr T. Teluk: Rafał Trzaskowski słucha bardziej głosu z UE, aby torować sobie przyszłą karierę w tych instytucjach, tak jak zrobił to Donald Tusk

Andrzej Duda jest gwarantem niepodległości, niezależności naszego kraju, który rośnie w siłę i może stać się mocarstwem w Europie Środkowej. Natomiast Rafał Trzaskowski jest kosmopolitą, który słucha bardziej głosu z Unii Europejskiej, z Brukseli, z Paryża, z Berlina, aby torować sobie przyszłą karierę w tych instytucjach, tak jak zrobił to Donald Tusk – zwracał uwagę dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się 12 lipca, zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obaj kandydaci kontynuują kampanię wyborczą i spotykają się z Polakami, by przekonać ich do swojej kandydatury.

– Wybieramy między dwoma wizjami Polski, szczególnie jest to widoczne, jeśli chodzi o kwestie dotyczące rodziny. Andrzej Duda opowiada się za rodziną tradycyjną, rodziną wielodzietną jako za podstawową komórką społeczną wspieraną przez programy socjalne np. „500 plus”. Natomiast Rafał Trzaskowski opowiada się za rewolucją obyczajową w Polsce, za związkami partnerskimi, za mniejszościami LGBT. Jedną z niewielu obietnic wyborczych, które Rafał Trzaskowski spełnił jako prezydent Warszawy, było podpisanie Karty LGBT – zaznaczył dr Tomasz Teluk.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że nie tylko w sferze wartości widać fundamentalne różnice między kandydatami, ale także w innych kwestiach dotyczących zarządzania państwem.

– Andrzej Duda jest gwarantem niepodległości, niezależności naszego kraju, który rośnie w siłę i może stać się mocarstwem w Europie Środkowej. Natomiast Rafał Trzaskowski jest kosmopolitą, który słucha bardziej głosu z Unii Europejskiej, z Brukseli, z Paryża, z Berlina, aby torować sobie przyszłą karierę w tych instytucjach, tak jak zrobił to Donald Tusk – zauważył prezes Instytutu Globalizacji.

Rafał Trzaskowski, aby zdobyć poparcie wyborców pozostałych kandydatów pierwszej tury, próbuje szukać punktów wspólnych z kandydatem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem. Uznał, że mają takie same poglądy, jeśli chodzi o wolność gospodarczą.

Dr Tomasz Teluk odniósł się do stosunku Platformy Obywatelskiej, której Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym, do uczestników Marszu Niepodległości – osób w większości należących do elektoratu Krzysztofa Bosaka.

– To rząd Platformy Obywatelskiej nie ustawał w prowokacjach i biciu członków środowisk narodowych podczas Marszu Niepodległości, nazywając go „marszem faszystów”. Rafała Trzaskowskiego nie łączy zupełnie nic z tym środowiskiem. Wie o tym dobrze Krzysztof Bosak, że więcej ma wspólnego z Prawem i Sprawiedliwością. Myślę, że sympatie wyborców Konfederacji przełożą się jednak na stronę prezydenta Andrzeja Dudy. Łatwiej jest zebrać siedem punktów procentowych głosów – jak Andrzej Duda – niż dwadzieścia punktów procentowych, które brakują Rafałowi Trzaskowskiemu. W dużo gorszej sytuacji jest Rafał Trzaskowski i myślę, że znajdzie się milion wyborców popierających Andrzeja Dudę w drugiej turze – stwierdził politolog.

Telewizyjna debata kandydatów na prezydenta, której organizacji podjęły się stacja TVN oraz portale: Onet i Wirtualna Polska, nie doszła do skutku. Sztab Andrzeja Dudy poinformował, że ubiegający się o reelekcję prezydent nie weźmie udziału w tej debacie. [czytaj więcej] Z kolei Telewizja Polska zapowiada organizację swojej debaty na poniedziałek, 6 lipca. Wcześniej Andrzej Duda proponował, aby trzy wiodące stacje telewizyjne w Polsce – Polsat, TVP i TVN – zorganizowały jedną wspólną debatę.

– Andrzej Duda powiedział bardzo wyraźnie, że w 2015 roku odbyła się debata trzech głównych telewizji i on jest gotowy na spotkanie na neutralnym terenie. Rafał Trzaskowski jest w znacznie gorszej sytuacji przed drugą turą, dlatego na wszelkie sposoby stara się wciągnąć Andrzeja Dudę w swoją grę. Temu miała służyć debata TVN-u i Onetu, które w ewidentny sposób popierają właśnie Rafała Trzaskowskiego. (…) Neutralna debata największych telewizji byłaby najlepszym rozwiązaniem, jak powiedział prezydent Andrzej Duda. Niewykluczone, że żadna z tych debat się nie odbędzie – ocenił rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Tomaszem Telukiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj