fot. PAP/Tomasz Gzell

Walka z gospodarczymi skutkami koronawirusa

Rząd przygotowuje nowe rozwiązania, które mają ograniczyć kryzys gospodarczy wywołany COVID-19. Tym razem na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko przedsiębiorcy, ale także samorządy.

Kryzys pandemiczny uderzył w całą gospodarkę, uderza też w samorządy.

Mogą być problemy z realizacją zadań budżetowych –  przyznał zastępca burmistrza Świdnika Marcin Dmowski.

– Nasze obawy wiążą się z tym, że możemy nie otrzymać takich wpływów z podatków, jakie zakładaliśmy w budżecie – podkreślił.

W samorządach zmniejszą się wpływy z podatków PIT, CIT oraz z podatków od nieruchomości, podatku rolnego, czy z opłaty uzdrowiskowej. Samorządowcy oczekują na pomoc rządu.

„Wprowadzamy  działania osłonowe„  – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

– Łagodzimy także w 2020 roku regułę fiskalną, która organiczna zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostek – zaznaczyła wicepremier.

Propozycji tych jest więcej. Powiaty i miasta prezydenckie otrzymają dwukrotnie większy udział z dochodów od nieruchomości Skarbu Państwa. Przesunięta będzie też wpłata „janosikowego”.

W nowej odsłonie tarczy antykryzysowej rząd zapowiada kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. To też wpłynie na sytuację samorządów – zauważył Bogusław Szpytma, ekonomista.

– Pomoc przedsiębiorcom, będzie również pomocą samorządowcom. Utrzymanie miejsc pracy będzie również pomocą samorządowcom, ponieważ wpływy z podatku będą ciągle wpływały w określonych algorytmach do samorządu – akcentował ekonomista.

W nowej tarczy znalazły się zapisy, utrudniające inwestorom spoza Unii  Europejskiej przejęcie polskich spółek, znajdujących się w trudnej sytuacji. Przedsiębiorcy będą też mogli liczyć na dofinansowanie spłaty części odsetek od kredytów obrotowych.

– Wprowadzamy nowy fundusz, Fundusz dopłat do odsetek. To fundusz, który uruchamia Bank Gospodarstwa Krajowego i który ma pomóc firmom zaciągającym teraz kredyty – kredyty obrotowe poprawiające ich płynność gospodarczą – w spłacie tych kredytów – wskazała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Nowe propozycje ułatwiające życie przedsiębiorcom w tym trudnym okresie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Biznes nie będzie potrzebował sądowej zgody na otwarcie porozumień z wierzycielami, na rozpoczęcie procedury restrukturyzacji, procedury naprawczej – podkreślił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Postępowanie będzie szybsze i tańsze – dodał wiceminister.

Dotychczasowe rozwiązania przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej przynoszą już pewne efekty. Z 28 do 8 proc. spadł odsetek firm planujących zwolnienia. Z danych GUS-u wynika natomiast, że w kwietniu rok do roku zatrudnienie zmalało o nieco ponad 2 procent. W maju poprawiły się też nastroje konsumenckie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl