PAP/Paweł Supernak

Premierzy Czech i Polski rozmawiali o sytuacji na Białorusi

Premier Czech Andrej Babisz w piątek rano na Twitterze poinformował o rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim i propozycji przeprowadzenia rozmowy wideo członków Rady Europejskiej.

„Rozmawiałem z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i zaproponujemy przewodniczącemu Rady Europejskiej pilną wideorozmowę członków Rady w sprawie Białorusi. Nie można czekać. Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy. Wybory muszą być powtórzone, muszą być przejrzyste i w obecności zagranicznych obserwatorów” – napisał czeski premier.

W osobnym wpisie Andrej Babisz przekazał, że zaapelował do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie sytuacji na Białorusi, która – jak ocenił – „rzeczywiście jest poważna”.

„Po porozumieniu z Mateuszem Morawieckim poprosiłem o pilne przeprowadzenie wideokonferencji członków Rady Europejskiej” – napisał Andrej Babisz.

W piątek w Brukseli odbędzie się zorganizowane w trybie pilnym spotkania szefów dyplomacji państw UE poświęcone konfliktowi na Białorusi.

PAP

drukuj