fot. pixabay.com

Komisja europarlamentu ds. ochrony środowiska przyjęła rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych

Komisja europarlamentu ds. ochrony środowiska zaakceptowała projekt przepisów ws. odtworzenia zasobów przyrodniczych. Rozporządzenie w założeniu ma na celu rekultywację siedlisk i gatunków, które zostały zdegradowane w wyniku ingerencji człowieka i zmian klimatu.

Rekultywacja siedlisk i gatunków, które zostały zdegradowane w wyniku ingerencji człowieka i zmian klimatu, ma nastąpić poprzez wprowadzenie obowiązku przywrócenia do 2030 r. co najmniej 20 proc. obszarów lądowych i morskich w Unii Europejskiej.

W praktyce doprowadziłoby to m.in. do zalewania terenów użytkowanych przez rolników, co uderzy w tę branżę w całej Europie.

Europoseł PiS, Anna Zalewska, stwierdziła, że są dwa zasadnicze powody, dla których projekt nie powinien wejść w życie.

Projekt jest absolutnie niezaplanowany i nie ma na niego pieniędzy. Mówi o oddawaniu naturze ziemi rolnika czy też blokowaniu określonych terytoriów m.in. lasów do tego, żeby ludzie nie mogli tam wejść czy też zalewaniu mokradeł, które zostały – za pieniądze europejskie – osuszone po to, żeby były łąkami, pastwiskami dla hodowców – powiedziała Anna Zalewska.

Porozumienie ws. projektu zostało już wcześniej zaakceptowane przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej.

Teraz rozporządzenie trafi pod głosowanie na sesji plenarnej europarlamentu. Przepisy miałyby wejść w życie w marcu 2024 roku.

RIRM

drukuj