fot. PAP/Paweł Topolski

We wtorek wspólne oświadczenie opozycji

Na wtorek, czyli jeszcze przed pójściem na konsultacje do prezydenta Andrzeja Dudy, politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zaplanowali wydanie wspólnego oświadczenia.

Politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy oczekują od prezydenta, że już w pierwszym kroku dostaną możliwość stworzenia rządu. Są przekonani o większości, która pozwoli im przejąć władzę.

– Oczekuję od prezydenta Dudy, że zachowa się jak prezydent wszystkich obywateli, którzy wskazali, kto ma dzisiaj w Polsce większość rządzącą – oświadczył Bartosz Arłukowicz, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Według polityków Platformy trwają rozmowy o tym, jak ma wyglądać przyszła koalicja. Wiele wskazuje na to, że na czele rządu miałby stanąć Donald Tusk, a z medialnych spekulacji wyłania się teka wicepremiera i ministra gospodarki dla Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na wtorek planowane jest wspólne oświadczenie liderów partii, które chcą zbudować parlamentarną większość. Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, powiedział o tym, by liderzy partii ustalili protokół wspólnych spraw.

– I z tym już poszli na konsultacje do pana prezydenta – wyjaśnił Marek Sawicki.

Wtedy, nawet jeśli propozycję utworzenia rządu otrzyma od prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz – według polityków PSL – może odmówić. W Platformie słychać sygnały, że umowa koalicyjna ma być podpisana na najbliższe cztery lata. Jednak – zdaniem Marcina Horały, wiceministra funduszy i polityki regionalnej – już po roku może okazać się, że partie dziś będące w opozycji nie są w stanie wypracować spójnego stanowiska.

– Po podziale stołków, po fali PiS-owskiego hejtu zaczną się rozbieżności w każdym obszarze – ocenił Marcin Horała.

Platforma zapisała w swoim programie mnóstwo postulatów przeciwko życiu, które w trakcie przedwyborczych konwencji partii padały z ust m.in. Barbary Nowackiej i Bartosza Arłukowicza. Nawet jeśli PSL nie pozwoli, by wpisać je do umowy koalicyjnej, to może przyłożyć rękę do ich realizacji. Ludowcy wysyłają też sygnał, że utrzymają wszystkie rozpoczęte kontrakty zbrojeniowe, a Polska 2050 mówi, że nie ze wszystkimi może poradzić sobie budżet. Po wyborach wątpliwości zostały zasiane też wokół programów społecznych. Konfederacja w nowym Sejmie chce przyjąć postawę twardego recenzenta. Z tym stanowiskiem pójdzie do prezydenta w środę.

– Przedstawimy to, co mówiliśmy przez całą kampanię wyborczą, czyli że nie zamierzamy wchodzić do rządu koalicyjnego ani z PiS-em, ani z Platformą – zapewniał Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu może zostać zwołane na 13 lub 14 listopada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl