fot. https://pixabay.com

W życie wchodzi większość przepisów ustawy o delegowaniu kierowców

Jeden z celów ustawy o delegowaniu kierowców to ochrona polskiego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy. Ustawa wdraża unijne przepisy składające się na tzw. pakiet mobilności. Reguluje m.in. zasady delegowania i kontroli delegowania kierowców w transporcie drogowym, a także sankcje i egzekwowanie tych przepisów.

Nowe prawo określa też zasady szkoleń funkcjonariuszy kontrolnych i zasady współpracy między Inspekcją Transportu Drogowego i Państwową Inspekcją Pracy w tym zakresie. Ponadto, jak mówi dyrektor Generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Andrzej Bogdanowicz, przepisy regulują kwestie dotyczące wynagradzania kierowców.

Ustalone zostały jednolite zasady liczenia wynagrodzeń kierowców na podstawie jednolitej diety, co pozwoli, że będą jednakowe przepisy dla wszystkich przedsiębiorców przynajmniej polskich i nie będzie tutaj żadnego konkurowania przy przewozach i w walce o pracownika – mówił Andrzej Bogdanowicz.

Ustawa o delegowaniu kierowców odnosi się do przewoźników, którzy mają siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie spoza wspólnoty i kierują tymczasowo pracownika do pracy na terenie Polski.

RIRM

drukuj