fot. Monika Bilska

W WSKSiM trwa XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa dwudniowy XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie”. Dziś na temat współczesnych wyzwań dla szkolnictwa wyższego i nauki głos zabiorą prelegenci z Filipin, Namibii, Hiszpanii i Iraku.

Poszukiwanie prawdy jest fundamentem nauki – to przesłanie, które płynie po wczorajszym, pierwszym dniu XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie”.

– Benedykt XVI jest zdania, że prawda to coś więcej niż wiedza. Poznanie prawdy prowadzi do poznania dobra i ostatecznie przemienia człowieka. Jest to możliwe dzięki wierze, w której człowiekowi został dany logos – stwórczy umysł Boży – mówił ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej KUL.

Jak podkreślał prefekt senior Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard L. Müller, uniwersytety nie mogą zrezygnować z nauki teologii, jeśli chcą być przestrzenią uniwersalnej wiedzy.

– Uniwersytet nie byłby wtedy uniwersalny. Taki jest warunek i cel badań uniwersyteckich – zaznaczył ks. kard. Gerhard L. Müller, prefekt senior Kongregacji Nauki Wiary.

Dziś swoje referaty wygłoszą prelegenci m.in. z Filipin, Namibii, Hiszpanii oraz Iraku. Naukowcy poruszą temat kondycji katolickich uczelni, ich roli we współczesnym świecie oraz wyzwań, które przed nimi stoją.

W piątek o przyszłości nauki mówił minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. Jak wskazywał, uczelnie muszą być całkowicie autonomiczne, a ich działalność oparta na trzech filarach.

– Chodzi o naukę, formację i dydaktykę. Powinny to być rzeczywiście równorzędne i wzajemnie się dopełniające aspekty życia akademickiego. Warto by wzmocnić rangę przedmiotów formacyjnych na uczelniach, kanon polskiej formacji stanowić powinny filozofia, etyka, logika, nauka o polskiej kulturze i tożsamości, Biblia – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

To już XIII edycja międzynarodowego kongresu organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Tegoroczne spotkanie dedykowane jest śp. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu, który co roku był współorganizatorem wydarzenia.

– Był odpowiedzialny za wszystkie szkoły i uniwersytety katolickie. Znał świat i bardzo mu zależało na formowaniu człowieka. Ucieszył się, gdy dowiedział się, że jest taka uczelnia, jak WSKSiM – przypomniał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Tegoroczny kongres z powodu epidemii koronawirusa odbywa się formie zdalnej za pomocą internetu oraz toruńskich mediów. Transmisja z wydarzenia już dzisiaj, po godzinie 10.00.

TV Trwam News

drukuj