fot. Monika Bilska

Toruń: W WSKSiM odbyło się sympozjum „Oblicza przemian cywilizacyjnych”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się dziś sympozjum naukowe pt. „Oblicza przemian cywilizacyjnych”, które jest organizowane co roku z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy.

Sympozjum poprzedziła Eucharystia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Człowiek, jeżeli zaczyna zajmować miejsce Pana Boga, rozkłada sumienie, a rozłożone sumienie człowieka sprawia, że ludzie stają się łatwymi do manipulowania. Dobrze wiemy, kto nami manipuluje. Dzisiaj skąd mamy ocenę tego, co się dzieje w świecie? Właśnie przez media – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Otwarcia spotkania dokonał rektor-założyciel WSKSiM o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Powołując się na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, podkreślał, że dziennikarstwo, tak jak kapłaństwo, jest powołaniem.

– Jest odpowiedzią na prawdziwe powołanie. Powołanie do komunikowania. Komunikowanie po to, żeby dojść do communio, do jedności. Do jedności w prawdzie i miłości – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

„Prawda fundamentem nadziei” – to wykład, który wygłosił ks. abp Wacław Depo.

– Na co dzień jesteśmy świadkami wprowadzania jakiejś nowej kultury, której cechy charakterystyczne są często sprzeczne z Ewangelią, dziedzictwem chrześcijańskim w Europie i godnością osoby ludzkiej – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Dr Jolanta Hajdasz poruszyła kwestię dotyczącą wolności słowa w mediach społecznościowych. Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy przywołała przykład blokady byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, w mediach społecznościowych.

– Tak naprawdę dzisiaj po prostu budzimy się z pięknego snu o utopii mediów społecznościowych, o tym, że one są takim narzędziem, które służy nam wszystkim i niczym więcej. My dzisiaj widzimy twarde dane liczbowe i one świadczą o tym, że jest to przede wszystkim narzędzie do zarabiania pieniędzy na reklamach dla tych, którzy są właścicielami tych mediów – zaakcentowała dr Jolanta Hajdasz.

Z kolei o wpływie ideologii neomarksizmu na współczesne media mówił ks. prof. Tadeusz Guz.

– Proszę zauważyć, że nigdy w dotychczasowych w dziejach świata i zarazem dziejach ludzkiej myśli nie było takiej strategii myślenia, aby jego celem była negacja wszystkiego, co istnieje, czyli dążenie do przemiany rzeczywistości w nicość, w niebyt – powiedział ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz.

Redaktor Michał Karnowski podkreślał, że dzisiejsze konserwatywne media stanęły w obliczu wojny, która chce zniszczyć wszystko to, co tworzy wspólnotę.

– Posiadanie własnych mediów jest dzisiaj elementem suwerenności, który umożliwia prowadzenie racjonalnej i spójnej polityki. Zawsze będzie różnorodność, zawsze to będzie podzielone, bo to jest już dzisiaj ocean medialny i my dzisiaj tego nie zmienimy, ale ważne, żeby na tym oceanie ośrodki, które służą Polsce, społeczeństwu, Bogu, rodzinie miały znaczący głos – stwierdził red. Michał Karnowski.

Dr Grzegorz Osiński, wykładowca WSKSiM, mówił o technologiach cyfrowych, które współcześnie są na usługach globalnych ideologów. Podkreślał, że jest to poważne zagrożenie dla młodego pokolenia.

– Procentowy udział dzieci i młodzieży w klasycznych mediach to zaledwie parę procent. Uważam, że naszą najważniejszą walką jest walka o młode pokolenie, bo to młode pokolenie będzie stanowiło o obliczu naszej cywilizacji – wskazał dr Grzegorz Osiński.

Red. Dariusz Pogorzelski wygłosił wykład o mediach tradycyjnych.

– Te media są zobowiązane do przekazywania rzetelnej wiedzy, do sięgnięcia do co najmniej dwóch źródeł, zapytania drugiej strony. Niedopełnienie tych obowiązków jest pod sankcją karną – podsumował red. Dariusz Pogorzelski.

Sympozja z cyklu „Oblicza” stanowią tradycję, jeśli chodzi o konferencje naukowe w WSKSiM. Odbywają się one co roku z okazji wspomnienia świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl