fot. Anna Gandecka (Nadleśnictwo Rzepin)

Lubuskie: Leśnicy szukają odpowiedzialnych za porzucenie odpadów w lesie

Leśnicy z Nadleśnictwa Rzepin (Lubuskie) poszukują osób odpowiedzialnych za wyrzucenie w lesie niedaleko Nowych Biskupic w gminie Słubice sterty odpadów. Chodzi o sztuczną nawierzchnię zerwaną z boiska bądź innego obiektu sportowego – poinformowała Anna Gandecka z Nadleśnictwa Rzepin.

„Jest to sztuczna nawierzchnia, jaką możemy spotkać na bieżniach, kortach tenisowych czy boiskach do piłki koszykowej. Prosimy osoby posiadające wiedzę o remontach tego typu obiektów sportowych w okolicy leśnictwa Biskupice o kontakt z biurem nadleśnictwa” – powiedziała Anna Gandecka.

Dodała, że zaśmiecanie lasów z roku na rok przybiera na sile. Leśnicy ze wszystkich 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie alarmują, że las przez niektórych jest nadal traktowany jako bezpłatne wysypisko śmieci.

W 2019 r. na likwidację dzikich wysypisk RDLP w Szczecinie wydała 2,1 mln zł, wywożąc 11,1 tys. m sześc. śmieci. Dodatkowe koszty generował wywóz śmieci pozostawianych na obiektach turystycznych i edukacyjnych, gdzie nierzadko wystawione kosze traktowane są jako miejsce zbiórki odpadów przywożonych z domu.

„Wydatkowane na sprzątanie śmieci pieniądze mogłyby być przeznaczone na inne cele, np. uatrakcyjnienie oferty turystycznej” – zaznaczyła Anna Gandecka.

PAP

drukuj