fot.sxc.hu

Sejm: Burzliwa debata ws. Lasów Państwowych

W Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja nad projektem zmian w Konstytucji zakazującym przekształcania własnościowego Lasów Państwowych, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego. 

Projekt PSL-u popierają PO i SLD. PiS zarzuca koalicji, że projekt jest procedowany, bo zbliżają się wybory samorządowe.

Podczas debaty posłowie PiS zadawali szereg pytań i wskazywali na liczne kontrowersje w nim zawarte. Zgłosili także poprawki, które popiera SP.

Poseł Józef Rojek z Klubu Parlamentarnego SP, zaznaczył, że „w rozmowach kuluarowych” – wbrew temu, co twierdzi koalicja – mówi się o prywatyzacji lasów.  Pytał też o pieniądze przejęte z Lasów Państwowych przez Ministerstwo Finansów.

– Do jakich samorządów poszło 800 tysięcy? Walczę o drogę, która prowadzi do enklawy samorządowej przez las i przez 7 lat nikt nie potrafi się tym zająć, bo „jest dylemat”, bo „nie ma ustawy”, na mocy której Lasy Państwowe mogą przekazać na rzecz gminy odcinek drogi Lasów Państwowych, żeby gmina robiła drogę; bo ona nie będzie robić nie na swoim. Jeszcze jedna rzecz, panie dyrektorze: dlaczego Lasy Państwowe zgodziły się na ten haracz nie od zysku w przyszłości, ale od dochodu? Przecież to jest logiczne, że jeśli nie będziecie mieć zysków, to i tak musicie odprowadzić do budżetu odpowiednią kwotę, którą minister finansów wam wyznaczy – mówił poseł.

PiS zgłosił poprawkę m.in., aby w Konstytucji zostało zapisane, że wszelkie zmniejszenie powierzchni lasów stanowiących własność Skarbu Państwa podlega obowiązkowej rekompensacie. Miałaby ona polegać na przekazaniu Skarbowi Państwa gruntów o powierzchni trzykrotnie większej niż ubytek lasów.

Projekt wróci teraz do Komisji Środowiska, która pracowała nad nim pod koniec października.

RIRM

drukuj