fot. PAP

Leśnicy spotkali się z ministrem Grabowskim

„Solidarność” Leśników spotkała się z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim w sprawie Lasów Państwowych.

Projekt nowelizacji zakłada, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów, czyli – jak mówił premier – od 100 do 150 mln zł rocznie. Tymczasem związkowcy biją na alarm, gdyż wyprowadzenie takiej kwoty doprowadzi do zachwiania płynności finansowej dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa państwowego. Ponadto zatrzymane zostaną inwestycje; w tym remonty dróg leśnych, które w większości są nieutwardzone. Ich degradacja uniemożliwi prowadzenie, m.in. handlu drewnem.

„Solidarność” Leśników zapowiada, że będzie walczyć z rządem, aby ten wycofał się ze swojej decyzji. Związkowcy podkreślają, że będą uczestniczyć, m.in. w posiedzeniach sejmowych Komisji Środowiska. Nie wykluczają również zorganizowania manifestacji.

Wspomniane 2 proc., czyli de facto podatek obrotowy oznacza tyle, że od sprzedanego drewna zapłacimy 2 proc., ale może się okazać tak, że przychody – jeżeli będzie kryzys na rynku drzewnym – będą poniżej kosztów. Wtedy mimo, że lasy nie mają żadnego dochodu będą musiały zapłacić dużą sumę. To wszystko grozi upadkiem firmy. Przewidujemy, że jest to ponowna próba prywatyzacji przez upadłość – zwrócił uwagę Piotr Lutyka, wiceprzewodniczący Sekretariatu Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa NSZZ „S”.

RIRM

drukuj