fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Las oczyści klimat

Jak informuje „Nasz Dziennik” Lasy Państwowe pracują nad zwiększaniem możliwości pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Działania pilotażowe trwają obecnie na dwunastu tysiącach hektarów lasów.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe od blisko trzech lat realizuje wniosek z projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe”. Dotyczy on zwiększenia możliwości pochłaniania CO₂ przez lasy. Redukcja dwutlenku węgla następuje poprzez wychwytywanie go przez ekosystem leśny, czyli przez drzewa i glebę.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Markiewicz podkreśla, że powierzchnia, która została wyznaczona w ramach projektu w pewnym okresie czasu jest w stanie zakumulować dodatkowy milion ton dwutlenku węgla. W sumie Lasy Państwowe zajmują w Polsce 7,6 mln hektarów. Do tego należy jeszcze doliczyć lasy prywatne i komunalne. Projekt ma pomóc w wypracowaniu rozwiązań dla pozostałej powierzchni.

Pilotaż realizowany jest obecnie na dwunastu tysiącach hektarów lasów w 26 nadleśnictwach na terenie Polski. Promotorem uwzględniania roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla był śp. prof. Jan Szyszko.

TV Trwam News

drukuj