fot. PAP/Darek Delmanowicz

Naukowcy chcą, by w Polsce było więcej stad żubrów, ale mniej licznych niż obecnie

W ocenie naukowców zajmujących się żubrami, należy dążyć do stworzenia w Polsce metapopulacji żubrów, czyli większej liczby stad tych zwierząt, które będą mniej liczne niż obecnie.

Obecnie w Polsce żyje około 2,3 tys. żubrów, większość z nich jest w ośmiu wolnościowych stadach.

„Stada te są zbyt liczne” – oceniła podczas konferencji naukowej poświęconej żubrom prof. Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która od wielu lat naukowo zajmuje się tymi zwierzętami. Prof. Wanda Olech powiedziała, że zbytnie zagęszczenie zwierząt w żyjących wolno stadach niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozsiewania się wśród żubrów chorób.

W ostatnim czasie polskie żubry, zwłaszcza te bieszczadzkie, trapi nicień atakujący oczy żubrów, który wywołuje chorobę zwaną telazjozą. Zakażone tym nicieniem zwierzęta ślepną.

„Właśnie ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób i konieczności mieszania się materiału genetycznego należy dążyć do utworzenia metapopulacji żubrów” – poparł prof. Wandę Olech Jan Tabor z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Tabor poinformował, że Lasy Państwowe są w trakcie tworzenia zagrody pokazowej żubrów w Mławie, druga z zagród powstaje w Supraślu na Podlasiu.

Dążąc to rozproszenia stad, naukowcy we współpracy z leśnikami utworzyli w ostatnim czasie dwa nowe stada żubrów – w lasach janowskich oraz Puszczy Rominckiej. Leśnicy z obu tych nadleśnictw poinformowali, że zwierzęta zaaklimatyzowały się świetnie w nowych miejscach i utworzyły stada. Żubry żyjące w Puszczy Rominckiej na kilka dni przeszły przez granicę i były po rosyjskiej stronie, ale wróciły w okolicę zagrody aklimatyzacyjnej i tam żyją.

Ponieważ stada w Polsce są zbyt liczne, leśnicy wywożą też zwierzęta do innych państw. Jan Tabor poinformował, że w ostatnich latach polskie żubry przewieziono do Czech, Rumunii, Bułgarii, Francji oraz Hiszpanii.

Z szacunków naukowców wynika, że do 2030 roku w Polsce mogłoby żyć 3316 żubrów. Aby tak się stało, niezbędne jest utworzenie stad w nowych miejscach i działania edukacyjne, które pozwolą zaakceptować te zwierzęta przez miejscową ludność. Leśnicy i naukowcy dążą do tego, by żubry nie wychodziły z lasów i nie niszczyły upraw rolnych, dlatego zakładają w lasach łąki i sady dla żubrów, a zimą dokarmiają je sianem i m.in. burakami. Prof. Wanda Olech podała, że menu żubra składa się w 80 proc. z trawy.

Żubry żyły na terenach Polski do 1919 roku, kiedy to w Białowieży padł ostatni osobnik tego gatunku. Już 10 lat później leśnicy i naukowcy zaczęli przywracać żubry do lasów, wykorzystując do tego zwierzęta tego gatunku żyjące w ogrodach zoologicznych.

Obecnie w Polsce, oprócz stad wolnościowych, żubry żyją też w zamkniętych, pokazowych stadach.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl