fot. flickr.com

Apel o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach ze względu na upały

Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach. W ciągu najbliższych godzin zagrożenie pożarowe będzie wzrastać. Na przeważającym obszarze Polski utrzymuje się średnie zagrożenie. Najgorsza sytuacja jest na południowym zachodzie i zachodzie.

W piątek strażacy wyjeżdżali do gaszenia 45 pożarów lasów – poinformował st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej pożarów wybucha z winy człowieka.

Na dziesięć pożarów, do których dochodzi w naszych lasach, dziewięć z nich powoduje człowiek. Niestety zbyt często zapominamy o tym, że na terenie lasów oraz terenach bezpośrednio do nich przyległych (do 100m) nie wolno nam rozpalać ognisk, wyrzucać niedopałków, rozpalać grilla. Należy również przypomnieć, że kiedy chcemy odwiedzić las, wolno nam się po nim poruszać samochodem drogami, które są udostępnione dla ruchu publicznego, czyli są to te drogi, na których stoją znaki drogowe – akcentował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Na terenie kilku nadleśnictw w okolicach Wrocławia od kilku tygodniu obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasów. Wilgotność ściółki spadła tam poniżej 10 proc. Od początku roku do piątku doszło do prawie 7900 pożarów lasów. Dla porównania w całym ubiegłym roku było to nieco ponad 8 tys.

RIRM

drukuj