fot. PAP/Darek Delmanowicz

Straż Pożarna: Blisko 2 tys. interwencji w całej Polsce w związku z burzami i ulewnym deszczem

Blisko 2 tys. razy interweniowali minionej doby strażacy w całej Polsce w związku z burzami i ulewnym deszczem. Najwięcej pracy strażacy mieli w woj. śląskim, podkarpackim i kujawsko–pomorskim.

Największe straty woda wyrządziła na Podkarpaciu. Ewakuowano tam ponad 100 osób, a blisko 380 budynków mieszkalnych zostało zalanych. Na miejscu cały czas usuwane są szkody. Strażacy pompują wodę z zalanych posesji i osuszają budynki.

O sytuacji w woj. podkarpackim mówi rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

– Najpoważniejsza sytuacja to Podkarpacie. Tam strażacy pracowali całą noc. Uruchomiono dwie kompanie przeciwpowodziowe, pojawiło się bowiem zjawisko tzw. powodzi błyskawicznej. Bardzo intensywne opady deszczu spowodowały, że kilka rzek zmieniło się w rwącą, silną rzekę i ona zniszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze, głównie w powiatach przeworskim, łańcuckim i rzeszowskim. Strażacy pompowali i pompują nadal wodę. Dopiero jak woda opadnie, zostanie wypompowana, będzie można mówić o działaniach odbudowujących i liczeniu strat. Na szczęście w tych działaniach nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych  – zaznacza Krzysztof Batorski.

Sytuacja pogodowa w Polsce wciąż jest niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami, gradem i silnym deszczem. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy pięciu województw; podlaskiego, warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

 

RIRM

drukuj